Czuwanie poprzedzające synod rozpocznie się o godz. 18.00, jednak plac św. Piotra zostanie otwarty dla wiernych już od godz. 14.30. Przewidziano też świadectwa, modlitwy i inne wydarzenia, które przygotują do przedsynodalnego wydarzenia.

Obok papieża Franciszka weźmie w nim udział trzech patriarchów prawosławnych, trzech przedstawicieli starożytnych Kościołów wschodnich, zwierzchnik Wspólnoty Anglikańskiej, sekretarz generalna Światowej Federacji Luterańskiej, zwierzchnik Kościołów starokatolickich, a także trzech przedstawicieli wspólnot ewangeliczno-zielonoświątkowych.

Po czuwaniu modlitewnym wszyscy uczestnicy synodu zostaną zaproszeni do Auli Pawła VI na kolację wydaną przez Episkopat Włoch. Jeszcze tego samego wieczora przejadą także do Sacrofano pod Rzymem, gdzie do 3 października wezmą udział w rekolekcjach. Poprowadzą je angielski dominikanin o. Timothy Radcliffe oraz włoska benedyktynka matka Maria Ignazia Angelini.

Na konferencji prasowej zaprezentowano też wstępny program i metodologię obrad. Będą one podzielone na pięć bloków tematycznych, złożonych z kongregacji generalnych i obrad w grupach językowych.

W konferencji prasowej wziął udział Paolo Ruffini, prefekt Dykasterii ds. Komunikacji, który stoi też na czele komisji mającej zdawać relację z przebiegu synodu. Zwrócił on uwagę potrzebę szczególnego wyczucia w informowaniu świata o obradach.

Za: Vatican News / Watykan