W Krościenku nad Dunajcem świętowano 50. rocznicę oddania Ruchu Światło-Życie Matce Kościoła. – Dzieło odnowy Kościoła, zwane Ruchem Światło-Życie, ks. Blachnicki ściśle związał z Niepokalaną, nazywając je „Dziełem Niepokalanej, Matki Kościoła”. Chciał, by to Ona sama kierowała założonym przez niego ruchem, o czym świadczą̨ jego postanowienia podjęte podczas rekolekcji w 1971 roku – mówił bp Włodarczyk.

O maryjnym charyzmacie ruchu świadczy najlepiej to, iż sam założyciel za akt konstytutywny ruchu uważał dzień, w którym kardynał Karol Wojtyła oddał ruch w opiekę̨ Matce Kościoła. 11 czerwca 1973 roku tak pisał o wydarzeniu: „w święto Matki Kościoła podczas Centralnej Oazy Matki, ks. kardynał Karol Wojtyła, Papież Jan Paweł II, poświęcił na Kopiej Górce w Krościenku statuę̨ Niepokalanej, Matki Kościoła z symbolicznym Źródłem Życia. Potem zaś dokonał aktu oddania Ruchu Żywego Kościoła i Dzieła Oazy Niepokalanej, Matce Kościoła. Słowa tego aktu oddania w pierwszej swojej części są̨ jakby po raz pierwszy sformułowanym i wyrażonym maryjnym credo naszego ruchu (...). W zrozumieniu tego kryje się właściwy charyzmat ruchu, który dlatego w swojej najgłębszej istocie jest charyzmatem maryjnym, dlatego też od chwili dokonania przez obecnego Papieża powyższego aktu oddania – który uważamy za akt konstytutywny ruchu – ruch używa także, jako swego samookreślenia, nazwy: Dzieło Niepokalanej, Matki Kościoła” – cytował.

Stąd – jak podkreślił bp Włodarczyk – najdoskonalszym wzorem postawy nowego człowieka, jaki ks. Blachnicki stawia przed oczy serca wszystkim członkom ruchu, jest Niepokalana. Uczy on, że: „Niepokalana jest więc wzorem wychowawczym w oazowej pedagogii nowego człowieka. – Niepokalana jako osoba wolna od „pokalania”, czyli od grzechu i zwrócenia się ku sobie w egoistycznym odruchu uwarunkowanym pychą, jest równocześnie osobą całkowicie oddaną, zwróconą poza siebie, by dawać siebie i czynić bezinteresowny dar z siebie. Naśladując postawę Maryi oraz Jej oddanie Bogu, człowiek spotyka się z Bogiem, wchodzi w relację do Niego, co jest celem ewangelizacji – powiedział.

Dlatego według Delegata KEP ds. Ruchu Światło-Życie, celem Aktu oddania jest „wychowanie (…) uczestników do coraz głębszego zrozumienia i zrealizowania postawy posiadania siebie w dawaniu siebie Chrystusowi i braciom”. – By Kościół w nas i przez nas stawał się „Kościołem życiodajnym, Kościołem matką”. Ksiądz Blachnicki w Akcie oddania prosi Niepokalaną Matkę Kościoła, aby przyjęła Ruch Światło-Życie za swoją «rzecz i własność». Chodzi bowiem o to, że „tkwiąc z Maryją w Chrystusie, myśląc i czując wraz z Nią jak Chrystus, nie można mieć innych planów i dążeń niż Chrystus”. A to jest przecież najkrótsza recepta na osiągnięcie zbawienia – powiedział.

Ksiądz Franciszek Blachnicki – jak zauważył biskup – celnie i od zaraz odczytał naukę Soboru Watykańskiego II o Kościele. Natychmiast posłyszał jej dominantę, czyli ideę Kościoła jako wspólnoty. – Nikt w Polsce nie zasłużył się w recepcji soborowej nauki o Kościele jak ks. Franciszek. Nikt też nie dorównał mu w przekładzie tej eklezjologii na duszpasterstwo i „żywy Kościół”. Ideę Kościoła jako komunii uwzględnił w proponowanej swojemu ruchowi maryjności – mówił bp Włodarczyk, dodając, że we wspólnocie Kościoła dokonuje się ciągły ruch, bezinteresowne dawanie siebie. – Taka wspólnota daje życie. Żyje i ożywia. Staje się rodzicielem, duchowym ojcem i matką – powiedział.

Na zakończenie biskup bydgoski stwierdził, że całe życie ks. Blachnickiego „było oddawaniem swojego życia”. Całe swoje życie złożył Bogu i czynił wszystko, by ukazać tajemnicę Kościoła, będącego żywą wspólnotą. – Wczytując się w nauczanie ks. Blachnickiego, odkrywamy, że całe chrześcijańskie życie sprowadza się do trzech nawróceń: wiary, nadziei i miłości. Najpierw trzeba uwierzyć Bogu. Dalszy etap to nawrócenie nadziei i ufności. I ten trzeci to nawrócenie miłości – czyli złożenie siebie w ofierze – zakończył bp Krzysztof Włodarczyk.

Msza św. z udziałem członków ruchu, kapłanów, w tym biskupa pomocniczego diecezji warszawsko-praskiej Jacka Grzybowskiego i zaproszonych gości, sprawowana była w dolnym kościele Chrystusa Dobrego Pasterza, gdzie znajduje się grób sługi Bożego.

Ruch Światło-Życie, nazywany oazą, jest katolickim ruchem religijnym założonym w 1969 roku w Polsce przez ks. Franciszka Blachnickiego. Gromadzi on ludzi różnego wieku i stanu, zarówno świeckich jak i duchownych. Jego celem jest formacja ku dojrzałości chrześcijańskiej.

jm / Krościenko n. Dunajcem