Kard. Grzegorz Ryś przewodniczył Mszy św. sprawowanej u ojców pasjonistów dla Duszpasterstwa Przedsiębiorców „Talent”. W homilii metropolita łódzki mówił, że dzisiejsza ewangelia pokazuje nam mocne zderzenie między dwoma modelami przywództwa: „Jezus z jednej strony, a z drugiej liderzy Izraela (kapłani, faryzeusze). Wyróżnia ich to, że gardzą osobami, którymi przewodzą. To straszna postawa tych, którzy są postawieni na czele ludu Bożego. Nazywają ludzi przeklętymi, bo nie znają prawa. Mają w sobie też arogancję do słowa Bożego. Mają poczucie pewności siebie”.

Dalej kardynał wskazywał, że mamy w Ewangelii religijnych przywódców, którzy z jednej strony nadużywają słowa Bożego, a z drugiej gardzą ludźmi.

– Należy się zastanowić, co w takim razie jest dla nich ważne. Ważny jest urząd, który zajmują. Ich pozycja, ich rola. To jest ich wartość. Wyróżnia ich już tylko ich pozycja. Przeciwstawiony im jest Jezus. Jezus jako przywódca też ma dwie cechy. Jezus jeśli umrze, jeśli zostanie uwięziony, to wyłącznie na podstawie Jego decyzji. To oznacza, że On zdecyduje, że nastał ten czas. Nikt Go do tego nie zmusi. To jest królewska godność Jezusa. On sam życie oddaje nikt Go nie zmusza. Dlatego Jezus jest w kontrze do arcykapłanów. On jest jak potulny Baranek, On sam decyduje się oddać życie. On ma władzę nad sobą. Będąc królem, składa z siebie dar dla innych. Nikt nigdy nie przemawiał tak jak Jezus. On ma moc słowa, której nikt nie ma. On nie eksponuje siebie. On eksponuje słowo. To słowo, które jest mocą. Nie jest to Jego słowo. To słowo, które pochodzi od Jego Ojca. Jezus nie wskazuje nigdy na siebie – podkreślał kardynał.

W swoich rozważaniach metropolita łódzki zaznaczał, że przywództwo Jezusa ma zupełnie inny charakter: „On siebie daje dla innych, a po drugiej stronie mamy tych, którzy siebie wywyższają i nadużywają swojej władzy. To słowo jest aktualne dla nas wszystkich. Każdy z nas jest powołany do jakiejś formy przywództwa. Czy to w rodzinie, czy w Kościele, czy we wspólnocie, czy w przedsiębiorstwie. Przyjrzyjmy się tym dwóm rodzajom przywództwa i pójdźmy za przykładem Jezusa. Niech Jego model przywództwa staje się naszym w naszych codziennych posługach”.

Po Eucharystii na Sali koncertowej w Zespole Szkół Muzycznych im. S. Moniuszki odbyła się konferencja dla przedsiębiorców i pracodawców pod hasłem „Biznes na Skale”. To już piąta konferencja organizowana przez Talent Łódź, a 3 z serii „Biznes na skale”. W spotkaniu wzięło udział blisko 200 osób.

Duszpasterstwo Przedsiębiorców „Talent” pomaga ludziom biznesu budować relacje z Chrystusem w myśl, aby każdy „był bogaty przed Bogiem”. Opierając się o Katolicką Naukę Społeczną, duszpasterstwo poszukuje odpowiedzi w kontekście zagadnienia wartości, na których przedsiębiorcy powinni opierać swoją działalność gospodarczą. Spotkania mają charakter otwarty i kierowane są do wszystkich osób związanych ze środowiskiem biznesowym. Więcej informacji jest dostępnych na stronie duszpasterstwotalent.pl/.

Za KAI