„Miłość Chrystusa stoi u początków i dyktuje wszystkie inne rodzaje miłości, i nad nimi czuwa” – powiedział do zgromadzonych na XXIII spotkaniu młodych na Polach Lednickich przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Gądecki. W tegorocznym spotkaniu uczestniczyło 60 tysięcy młodych z różnych stron Polski, z kilku krajów Europy, a także delegacja z Panamy. Młodzi otrzymali pieczęć – symbol Ducha Świętego i specjalny rachunek sumienia oparty na treści obrazu Caravaggia „Powołanie św. Mateusza”. Hasłem spotkania były słowa „Wiesz, że Cię kocham”.

Uczestnicy spotkania wspominali, przeżywaną w Polsce, 40. rocznicę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny. Na rozpoczęcie spotkania odtworzone zostały słowa, jakimi Ojciec Święty przed 40 laty po wylądowaniu na ziemi gnieźnieńskiej powitał Polaków: „Witam Polskę ochrzczoną tutaj przed tysiącem lat”.

Jan Paweł II przybył do nas wtedy, by powiedzieć nam o mocy Ducha Świętego i jednocześnie – co stanowiło główny temat pielgrzymki – dodał «ciesz się Matko Polsko». Ja też w tym duchu cieszę się każdą i każdym z was, którzy przybyliście do źródeł chrzcielnych Polski, by zaczerpnąć siły i uwierzyć w miłość Jezusa, która jest większa niż grzech” – przywitał młodych Prymas Polski abp Polak.

Obok nawiązań do papieskiej pielgrzymki z 1979 roku na Lednicy obecny był także wątek wspomnianych Światowych Dni Młodzieży w Panamie, których bohaterką była – o czym przypomniał Prymas – Matka Boża. Dedykowana Jej pieśń Bogurodzica (o której w 1979 roku Jan Paweł II opowiadał w Gnieźnie młodym) wybrzmiała na otwarcie apelu, kiedy drogą III Tysiąclecia przeszła procesja z relikwiami świętych i błogosławionych z gnieźnieńskim relikwiarzem św. Wojciecha, patrona Polski i Europy, na czele.

Centralnym momentem spotkania była Eucharystia, której wraz z metropolitą poznańskim abp. Stanisławem Gądeckim celebrowali: Prymas Polski abp Wojciech Polak, bp nominat Szymon Stułkowski z Poznania oraz obecni na Lednicy księża.

Homilię podczas Mszy św. wygłosili wspólnie dominikanie o. Piotr Frey i o. Rafał Szymko, tłumaczyli młodym, że nie muszą patrzeć w górę, by zobaczyć Jezusa, wystarczy, że wejrzą właśnie tam, w swoje serce, bo On w nim jest i tam chce działać.

„To bijące serce to jest twoje życie – mówili. – Ono bije nie dlatego, że o to poprosiłeś. Twoje pragnienia, twoje myśli, twoje sumienie działają i żyją dla ciebie nie dlatego, że ty tego chcesz, ale często wręcz twoje życie jakby walczyło o ciebie bardziej niż ty walczysz o nie. Tym twoim wewnętrznym życiem jest Chrystus i on walczy o Ciebie czasami wbrew tobie” – tłumaczyli młodym.

Przed błogosławieństwem Prymas Polski nałożył lednickie korony na wizerunek Matki Bożej lednickiej. Ozdabiając nimi oblicze Madonny z Dzieciątkiem abp Polak powierzył Jej opiece wszystkich kapłanów, zapewniając nie tylko o modlitwie młodych, ale także własnej.

„Ja pierwszy się za was modlę – mówił. – Bądźcie pewni, że Jezus trzyma was w swoich dłoniach. Mocniejszych niż Jego dłonie nie ma. A ci wszyscy, którzy są dzisiaj razem z nami, niech was wspierają, niech dodają wam ducha. Bardzo wam dziękuję, każdego z was kocham, każdego z was ściskam i proszę, bądźcie Chrystusowi i Jego Matce zawsze wierni” – prosił kapłanów Prymas.

Po Mszy św. na Lednicy rozpoczęła się Godzina Jana Pawła II, podczas której młodzi modlili się litanią, a później wysłuchali świadectwa prof. Josepha Weilera, ortodoksyjnego Żyda, który mówił o swoim spotkaniu z Janem Pawłem II. Było ono dla niego i jego rodziny wielkim, głębokim i wzruszającym przeżyciem. Wychodząc od papieża – wspominał – był przekonany, że niczego takiego już nie przeżyje.

„Tak naprawdę to, o co toczy się bitwa to prawa, więcej i więcej praw. Dlatego na was młodych ludziach, tu w Polsce, spoczywa wielka odpowiedzialność. Musicie zrobić dwie rzeczy – z jednej strony bronić wolności, demokracji i praw człowieka, o które Polska walczyła i przelewała krew od zawsze, z drugiej w waszym życiu musicie bronić tej cywilizacji, z której wychodzicie, cywilizacji chrześcijańskiej. Przyjmijcie to od waszego starszego brata” – prosił na koniec prof. Weiler.

Do uczestników spotkania, swoje specjalne przesłanie skierował papież Franciszek, który zachęcał młodych, by uważnie słuchali głosu Chrystusa.

„Niech chwile przeżywane w polskiej Panamie, jak nazywacie w tych dniach Lednicę, przenika entuzjazm Waszej wiary, modlitwy, radości i wspólnego świętowania. Zabierzcie ze sobą w drogę to, co otrzymacie w darze: pieczęć – symbol więzi z Duchem Świętym oraz specjalny rachunek sumienia, oparty na treści obrazu Caravaggia Powołanie świętego Mateusza. Pamiętajcie, że przeobrażenie się grzesznika w świętego, jak w życiu celnika z Kafarnaum, jest możliwe. Niech Was prowadzi entuzjazm nawróconego serca, a Bóg niech Wam błogosławi. Ogarniam Was moją modlitwą” – zapewnił Ojciec Święty.

Do północy na Polach Lednickich trwała modlitwa śpiewem, tańcem oraz milcząca Adoracja Najświętszego Sakramentu, zakończona wyborem Chrystusa, którego tekst napisał o. Jan Góra OP, inicjator spotkań. Spotkanie zakończyło się jak co roku przejściem wszystkich uczestników przez Bramę Rybę.

W przyszłym roku Lednica odbędzie się 6 czerwca.

Lednica/KAI/BP KEP

_______________

Źródło: episkopat.pl