Wyjść do osób niezwiązanych z Kościołem

0
484

Rolę Misji postrzegam nie tylko jako instytucji, która otoczy opieką duszpasterską nasze wspólnoty, ale też jako pomostu, w kierunku tych, którzy nie są związani z Kościołem. Chcemy wychodzić z propozycjami do osób, które przychodzą do kościołów sporadycznie albo wcale – mówi rektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji ks. Bogusław Brzyś, podsumowując 2018 r.

Jako najważniejsze wydarzenie, wymienia inaugurację Kaplicy Polskiej, z kopią Ikony Jasnogórskiej i relikwiami św. Jana Pawła II, w katedrze Notre-Dame w Paryżu.

„Była to historyczna uroczystość, a Kaplica Świętego Germana i Matki Boskiej Częstochowskiej, Królowej Polski już staje się miejscem odwiedzanym nie tylko przez Polaków, ale także turystów z całego świata. Mamy nadzieję, że będzie to miejsce modlitwy, ważne dla wielu osób” – powiedział ks. Brzyś.

Wśród najważniejszych wydarzeń 2018 r. rektor PMK wymienił także II Forum Duszpastersko-Misyjne w Paryżu oraz koronację kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny „Concorde” w Paryżu.

Dodał, że mijający rok był kolejnym, w którym w parafiach we Francji i w Europie, rozwijał się program ewangelizacyjno-duszpasterski New Pastoral, polegający na inicjowaniu spotkań w małych domowych grupach, prowadzonych w oparciu o materiały multimedialne. Przypomniał również, że w kończącym się roku uruchomiony został portal informacyjno-społecznościowy polskifr.fr, wydawany przez PMK oraz oficjalne profile Misji na Facebooku i Twitterze.

Ks. Brzyś zaznaczył, że PMK we Francji to dziś 108 duszpasterzy, 71 placówek i 146 miejsc, gdzie odprawiana jest Msza św. w języku polskim. We Francji żyje ponad milion Polaków lub Francuzów polskiego pochodzenia.

„W 2019 r. oprócz zadań związanych z organizacją duszpasterstwa i katechizacji, chcemy wychodzić do osób, które przychodzą do kościołów sporadycznie albo wcale. Rolę Misji postrzegam nie tylko jako instytucji, która otoczy opieką duszpasterską nasze wspólnoty, ale też jako pomostu w kierunku tych, którzy nie są związani z Kościołem. Chcemy proponować im różnorodne formuły formacji w parafiach, dostosowane do ich potrzeb, odpowiadające na wyzwania i problemy codziennego życia” – podkreślił rektor PMK.

___________

Źródło: eKai.pl

Foto: pixabay