Wrocław: ponad 500 osób na Wrocławskich Dniach Duszpasterskich

0
1606

Ponad 500 osób – katechetów świeckich, sióstr zakonnych i księży wzięło w dniach 27-28 sierpnia udział w 45. Wrocławskich Dniach Duszpasterskich. Jubileuszowa edycja wydarzenia nawiązywała do wieloletniej tradycji sympozjum, ale było w niej również miejsce na nowości. – Odmieniona formuła jest świetna, mam nadzieję, że organizatorzy pójdą tym tropem – mówili zadowoleni katecheci.

– Dopiero, gdy sami doświadczymy nowości, jaką niesie Jezus, możemy z ufnością spoglądać w przyszłość – mówił w słowie rozpoczynającym tegoroczne Wrocławskie Dni Duszpasterskie pod hasłem „Nowe życie w Chrystusie” abp Józef Kupny. Metropolita podkreślał, że pierwszym etapem ewangelizacji jest osobiste doświadczenie „nowości” Ewangelii i ponowne doświadczenie spotkania z Chrystusem. W przeciwnym razie, nawet gdybyśmy wyszli stąd z głowami pełnymi nowych pomysłów, będziemy głosić „stare życie w Chrystusie” – zauważył.

Oba dni WDD przebiegały według tego samego rytmu: dopołudniowa sesja wykładowa, popołudniowe warsztaty i wieczorne nabożeństwo. Ten schemat, zgodnie z założeniami organizatorów, ma obejmować trzy zasadnicze elementy formacji katechetów i duszpasterzy: pogłębianie wiedzy, praktykę oraz duchowość.

Zaproszeni prelegenci prezentowali rozmaite aspekty nowego życia w Chrystusie, m.in. historyczny (bp prof. Jan Kopiec), dogmatyczny (ks. dr Grzegorz Strzelczyk), pastoralny (bp dr Adam Wodarczyk), czy medialny (dr hab. Monika Przybysz). Nie brakło odniesienia do wyzwań współczesnego świata, czemu swoje wystąpienia poświęcił ks. prof. Andrzej Draguła. Słuchaczy szczególnie mocno poruszył wykład ks. Artura Godnarskiego. Kapłan mówił pytał dobitnie: Jesteś katechetą, czy nauczycielem przedmiotu „religia”? Podkreślał następnie, że zadaniem katechetów jest wprowadzanie człowieka w podstawowe doświadczenie chrześcijaństwa, czyli spotkanie z Chrystusem zmartwychwstałym. Ks. Godnarski kilkakrotnie akcentował również: Jeśli mamy być osobami, które zapalają świat, to musimy doświadczyć nowego narodzenia w Duchu Świętym.

Nowościami w tegorocznym programie, cieszącymi sporym zainteresowaniem ze strony uczestników, były właśnie warsztaty i nabożeństwa. Część praktyczną podzielono na cztery bloki tematyczne: metody w katechezie, praca z młodzieżą, rozwój osobowy i ewangelizacja. Wokół tych bloków każdego dnia odbywały się warsztaty, prowadzone m.in. przez Centrum Kształcenia Liderów i Wychowawców im. Pedro Arrupe z Warszawy, Wspólnotę „Miasto na Górze” z Bielska Białej, czy Komitet Organizacyjny Światowych Dni Młodzieży z Krakowa.

W nawiązaniu do tematu sympozjum codzienne nabożeństwa, animowane przez wrocławskie wspólnoty, miały na celu odnowienie sakramentalne. Czwartkowy wieczór, spędzony wspólnie ze wspólnotą Ruchu Światło – Życie, stanowił odnowienie sakramentu chrztu świętego. Drugiego dnia sympozjum Wspólnota HalleluJah i przewodniczący nabożeństwu bp Andrzej Siemieniewski poprowadzili nabożeństwo odnowienia sakramentu bierzmowania. Następnie Biskup indywidualnie pobłogosławił każdego z uczestników, posyłając ich w ten sposób na kolejny rok pracy katechetycznej i duszpasterskiej.

Do dyspozycji uczestników WDD były również stoiska wydawnicze. Wszyscy słuchacze zostali również zaproszeni do tworzenia przyszłorocznej edycji sympozjum – otrzymali ankiety do wypełnienia, w których organizatorzy pytają m.in. o to, jakim tematom poświęcić warsztaty i jakich prelegentów zaprosić.

xrk / Wrocław

__________________________________
Tekst umieszczony dzięki współpracy z serwisem www.kai.pl