W poniedziałek 28 maja o godz. 18.00 w Domu Arcybiskupów Warszawskich odbyła się prezentacja książki autorstwa ks. Matteo Campagnaro pt. „Wiara to fascynujące spotkanie”.

Autor, który na co dzień jest sekretarzem metropolity warszawskiego, przedstawił propozycję wychowawczą ks. Luigi Giussaniego, założyciela ruchu Comunione e Liberazione. Wraz z uczestnikami dyskusji odpowiadał m.in. na pytania: Jak przekazywać wiarę w zsekularyzowanym społeczeństwie i czy wiara jest interesująca dla współczesnego Polaka?

Sługa Boży ks. Luigi Giussani (1922-2005) był cenionym teologiem i wykładowcą w seminarium duchownym w Venegono we Włoszech. Na początku lat 50. zrezygnował z kariery naukowej, by uczyć religii młodzież w elitarnym mediolańskim liceum im. Giovanniego Bercheta.

W 1954 r. założył ruch Młodzieży Akademickiej, który 15 lat później przekształcił się w Comunione e Liberazione. Obecnie ruch ten skupia ponad 80 tys. osób w 70 krajach świata – zarówno dorosłych i młodzież, świeckich i duchownych, przedstawicieli różnych środowisk społecznych. Najwięcej wspólnot Communione e Liberazione jest we Włoszech i Hiszpanii. W Polsce są one obecne od 1983 r. i zrzeszają ok. tysiąca osób, głównie w ośrodkach akademickich.

Autora prezentowanej w poniedziałek książki, ks. Matteo Campagnaro jeszcze jako neoprezbitera zaintrygowało tytułowe pytanie jednej z książek Giussaniego: „Czy można tak żyć?”. – Zafascynowała mnie jego pasja ukazywania rozumności wiary. Giussani jest przede wszystkim wychowawcą, sam poszukuje a potem dzieli się metodą przekazywania wiary. O tym właśnie jest ta książka – opowiada ks. Campagnaro.

„Giussani całe swoje życie kapłańskie poświęcił trosce o wychowanie do dojrzałej wiary, aby człowiek sam mógł doświadczać, że wiara w Chrystusa jest rozumna, bo odpowiada najgłębszym wymogom każdego ludzkiego serca. Ta racjonalność wiary prowadząca do spójnego życia chrześcijańskiego, której uczy Giussani jest nadzieją dla duszpasterstwa młodzieży w Polsce, szczególnie zaś duszpasterstwa studentów” – napisał w przedmowie do książki kard. Kazimierz Nycz.

Książka „Wiara to fascynujące spotkanie” ukazała się nakładem Oficyny Wydawniczo-Poligraficznej ADAM w Warszawie.