Warszawa: Laboratorium Nowej Ewangelizacji

0
1683

Na Papieskim Wydziale Teologicznym odbyło się kolejne spotkanie z cyklu Laboratorium Nowej Ewangelizacji. O tym, jak mówić o Kościele w mediach opowiedział w sobotę rzecznik prasowy archidiecezji warszawskiej ks. Przemysław Śliwiński. Z kolei odpowiedzi na pytanie co łączy, a co dzieli teologię i psychologię, szukał jezuita o. dr Tadeusz Kotlewski. Spotkanie zakończyła Msza św. pod przewodnictwem rektora PWTW ks. prof. Krzysztofa Pawliny.

Na początku spotkania ks. prof. Krzysztof Pawlina zaznaczył, że człowiek pretendujący do roli katolickiego lidera musi znaleźć sposób na wyrażenie przez media, a więc w zrozumiałym dla współczesnego człowieka języku, niezmiennej prawdy o Jezusie Chrystusie. Aby katolik potrafił nie tylko mówić do Boga, ale by potrafił ludziom mówić o Bogu. Choć najważniejsza jest treść, nie bez znaczenia pozostaje też forma przekazu. Powinny ją cechować otwartość, adekwatność i prawda.

– W tym świątecznym czasie przygotujcie się do mówienia światu o tym, Kto się narodził w Betlejem i co z tego dla świata wynika – apelował rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie.

W swoim wykładzie ks. Przemysław Śliwiński skoncentrował się na tym, jak katolik powinien konstruować przekaz, aby kreować pozytywny i prawdziwy wizerunek Kościoła w mediach elektronicznych. Zauważył, że we współczesnej telewizji próżno szukać poważnej, merytorycznej dyskusji. Do programów publicystycznych zapraszani są goście o wyrazistych i skrajnych poglądach po to tylko, by kłócąc się na wizji podnosili słupki oglądalności. Na podobnych zasadach zaczyna też funkcjonować rynek prasowy. Gazety stają się narracyjne, a określone tytuły sprzedają konkretną wizję świata. W zaistniałej sytuacji mamy dwa wyjścia. Możemy obrazić się na media zarzucając im nierzetelność albo wejść w ten świat i zastanowić się, jak w tej konkretnej sytuacji głosić Dobrą Nowinę.

Rzecznik archidiecezji warszawskiej zwrócił uwagę na kilka podstawowych błędów popełnianych przez osoby wypowiadające się w programach telewizyjnych. Najczęstszym z nich jest głoszenie własnych opinii zamiast koncentrowania się na faktach.

– Jest wiele osób wypowiadających się jako eksperci w sprawach, o których nie mają pojęcia. Przed wystąpieniem w telewizji zawsze warto zadać sobie pytanie: jaki mam mandat, żeby wypowiedzieć się w tej konkretnej kwestii? Czy idę do programu wygłosić opinię czy mówić o faktach? – pytał ks. Śliwiński.

O tym, co wspólnego mają ze sobą psychologia i teologia mówił o. dr Tadeusz Kotlewski. Przekonywał, że niesłusznie stawia się te dwie dziedziny wiedzy w opozycji, podczas gdy w rzeczywistości wiele je łączy. Jako przykład przywołał jednego z czołowych psychologów XX w. Victora Emila Frankla, który sens życia człowieka upatrywał w jego zdolności do transcendencji. Jednak aby móc przekraczać siebie, człowiek musi żyć świadomie.

– Psychologia daje zrozumienia i uczy patrzenia w głąb siebie – mówił jezuita. – Dzięki niej można odkryć mechanizmy obronne, nauczyć się rozumienia własnych emocji. Jednak psychologia nie daje odpowiedzi na pytania o sens. Na ostateczny sens życia człowieka wskazuje teologia. Nie ma życia duchowego bez umiejętności poznania i akceptacji siebie. I nie ma pełnej akceptacji siebie bez żywej wiary i relacji z Bogiem. Dlatego dziś nie można skutecznie uprawiać teologii bez psychologii. Teologia bez psychologii staje się abstrakcyjna. Zaś psychologia bez teologii staje się niebezpieczna.

Laboratorium Nowej Ewangelizacji jest kontynuacją stworzonej przez Papieski Wydział Teologiczny, sekcja św. Jana Chrzciciela, Szkoły Liderów Nowej Ewangelizacji. Na zajęcia mogą uczęszczać ci, którzy w ubiegłych latach ukończyli SLNE. Są to osoby świeckie, w większości zaangażowane w różne ruchy i stowarzyszenia katolickie, takie jak Odnowa w Duchu Świętym czy Kościół Domowy. Wśród słuchaczy byli także właściciele firm, studenci i przedstawiciele najróżniejszych zawodów. Program zajęć obejmuje wykłady i warsztaty dotyczące budowania relacji, kierowania zespołami ludzkimi oraz ewangelizacji za pośrednictwem muzyki, pantomimy i nowoczesnych mediów.

iż / Warszawa

___________________________________
Tekst umieszczony dzięki współpracy z serwisem www.kai.pl