Wakacyjna Ewangelizacja Bieszczadów: Droga Krzyżowa na ulicach Polańczyka

0
921
Bieszczady dla Jezusa

Ulicami Polańczyka przeszła 18 lipca wieczorem Droga Krzyżowa w ramach Wakacyjnej Ewangelizacji Bieszczadów „Bieszczady dla Jezusa 2014”. Rozważaniom towarzyszyły obrazy–pantomimy, łączące sytuacje współczesne z inscenizacjami stacji Drogi Krzyżowej.

Ulicami Polańczyka – uzdrowiskowej miejscowości nad Zalewem Solińskim – przeszła 18 lipca wieczorem Droga Krzyżowa. Nabożeństwo odbyło się w ramach Wakacyjnej Ewangelizacji Bieszczadów (WEB) „Bieszczady dla Jezusa 2014”.

Drogę Krzyżową poprzedziła Msza św. w Sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości. Trasa biegła ulicami Polańczyka do tzw. kaplicy zdrojowej. Rozważaniom towarzyszyły przedstawiane przez ewangelizatorów obrazy–pantomimy, w których sytuacje współczesne przeplatane były inscenizacjami stacji Drogi Krzyżowej.

– Odbiór jest bardzo różny – zazwyczaj pozytywny, niektórzy się do nas przyłączają, inni się dziwią, dlaczego w lipcu i w taki sposób odbywa się Droga Krzyżowa. Spotykamy się też z nieżyczliwością, ale jest to zdecydowanie mniejszość – mówi ks. Mariusz Ryba, moderator Szkoły Nowej Ewangelizacji Świętego Jakuba Apostoła, koordynator WEB.

Sobota to przedostatni dzień inicjatywy „Bieszczady dla Jezusa 2014”. Miejscem aktywności ewangelizatorów jest Jezioro Solińskie. Dzień zwieńczy koncert zespołu Salvator w Polańczyku. W niedzielę – ostatni dzień akcji – w bieszczadzkich kościołach odprawiane będą Msze św., podczas których świeccy będą dzielić się świadectwami wiary.

Polańczyk to miejscowość sanatoryjno-uzdrowiskowa położona w samym środku Bieszczad nad wodami Zalewu Solińskiego. Zabytkowy kościół Sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości został wybudowany w 1907 r. jako cerkiew. W środku znajduje się cudowna ikona Matki Bożej z Dzieciątkiem zwana Matką Bożą Łopieńską pochodząca z pierwszej połowy XVII w. przeniesiona tu z cerkwi w Łopience w 1949 r. Korony do obrazu poświęcił papież Jan Paweł II w czasie pielgrzymki do Polski w 1999 r. Miejscowa parafia nosi wezwanie NMP Królowej Polski.

pab / Polańczyk

 

___________________________________
Tekst umieszczony dzięki współpracy z serwisem www.kai.pl