Wakacje w archidiecezji przemyskiej

0
1865

Wakacyjna Ewangelizacja Bieszczadów, połączona z inicjatywą „Rio w Bieszczadach” i Regatami o Puchar Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, Franciszkańskie Spotkanie Młodych, pielgrzymki oraz rekolekcje dla dzieci, dorosłych i całych rodzin – to niektóre propozycje na spędzenie wakacji w archidiecezji przemyskiej.

Już 4 lipca w trasę wyruszą pierwsze grupy 33. Pieszej Przemyskiej Pielgrzymki na Jasną Górę. W sumie pielgrzymować będzie ok. 1,5 tysiąca wiernych, wśród nich biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej Adam Szal.
Rekolekcje dla dzieci i młodzieży przygotowały: Ruch Apostolstwa Młodzieży, Ruch Światło-Życie, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży i Caritas. W sumie przyjmą kilka tysięcy uczestników. Caritas Archidiecezji Przemyskiej już zakończyła turnus dla polskich dzieci z Ukrainy. Całe rodziny mogą natomiast wziąć udział w rekolekcjach Domowego Kościoła, których odbędzie się kilka serii.

Ciekawą inicjatywą, prowadzoną od wielu lat, jest Wakacyjna Ewangelizacja Bieszczadów (WEB) koordynowana przez Szkołę Nowej Ewangelizacji Św. Jakuba Apostoła. W tym roku rozpocznie się 13 lipca. Głównym miejscem aktywności młodych ewangelizatorów będzie Zalew Soliński, ale będzie ich można także spotkać na bieszczadzkich szlakach. W programie znajdzie się m.in. nocne czuwanie modlitewne w Sanktuarium Matki Bożej Pieknej Miłości w Polańczyku oraz koncerty muzyków chrześcijańskich. Wystąpią: zespól Full Power Spirit i raper Bęsiu.

W tym roku WEB połączony będzie z projektem “Rio w Bieszczadach”. Jedną z jego atrakcji będą Regaty o Puchar Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Józefa Michalika. Zaplanowano także nabożeństwo w duchu Taize i noc konfesjonałów. Wydarzenie zakończy 28 lipca Msza św. pod przewodnictwem abp. Michalika.

Od 21 do 27 lipca w Kalwarii Pacławskiej będzie odbywać się 26. Franciszkańskie Spotkanie Młodych (FSM). Tegoroczne hasło brzmi: „Projekt Mesjasz – Tabor”. Gośćmi spotkania będą m.in.: abp Józef Michalik, biskupi: Grzegorz Ryś i Stanisław Jamrozek, ks. Jacek Stryczek, Przemysław Babiarz, Tomasz Zubilewicz, Ireneusz Krosny. Z koncertami wystąpią m.in.: Dusza we Mgle, Love Story i Fioretti.

Od 28 lipca do 1 sierpnia w Starej Wsi odbywać się będą 10. Ignacjańskie Dni Młodzieży. Organizatorzy, oprócz modlitwy, zaplanowali różnotematyczne warsztaty sportowo-rekreacyjne, językowe, rękodzielnicze i artystyczne.
29 lipca w Miejscu Piastowym odbędzie się IX Narodowa Modlitwa o Trzeźwość, a 24 sierpnia – IV Podkarpackie Wesele Bez Toastu, gromadzące osoby, które organizowały wesela bezalkoholowe oraz wszystkich zainteresowanych imprezami bezalkoholowymi. W programie znajdą się świadectwo wiary, Eucharystia i bal.

Jak co roku tysiące wiernych zgromadzi także Wielki Odpust Kalwaryjski w dniach 13–15 sierpnia w Kalwarii Pacławskiej.

pab / Przemyśl

 

____________________________________

Tekst umieszczony dzięki współpracy z serwisem www.kai.pl