W Bielsku-Białej rusza Filmowy Ruch Ewangelizacyjny

0
2735
Ostatnie Wezwanie

Światową premierą „Ostatniego wezwania” – najnowszego filmu Lecha Dokowicza i Macieja Bodasińskiego – rozpocznie 30 listopada swą działalność Filmowy Ruch Ewangelizacyjny (FRE) w Bielsku-Białej. Inicjatorzy przedsięwzięcia z pallotyńskiej parafii pw. św. Andrzeja Boboli chcą za pomocą wartościowego obrazu filmowego docierać z przesłaniem Ewangelii do wiernych. Mają nadzieję, że FRE będzie pomocnym narzędziem w pracy kapłanów diecezji bielsko-żywieckiej, ale także innych zakątków Polski.

Benon Wylegała, główny pomysłodawca, wyjaśnia, że w ramach FRE organizowane będą comiesięczne spotkania w kościele, podczas których zaprezentowane zostaną różne wartościowe filmy. Zazwyczaj poprzedzać je będzie specjalne słowo wstępne. Nie zabraknie także czasu na modlitwę.

„Jest wiele cennych filmów, które są nośnikiem pięknego przesłania. Naszym zadaniem będzie pomoc w tym, by te wartości w konkretnych działach znaleźć, by oglądać ze zrozumieniem” – tłumaczy i zauważa, że za pomocą obrazu, który zdominował współczesną kulturę, zaangażowani w ruchu, zamierzają dotrzeć do odbiorcy z ważnym przesłaniem.

Wylegała zaznacza, że nie będzie to jakaś kolejna forma Dyskusyjnych Klubów Filmowych. „Oczywiście czasami dyskusja będzie konieczna, jednak przede wszystkim zależy nam na tym, by rozumieć to, co oglądamy. Żeby nie było tak, gdy po projekcji filmu, jak często to bywa, zostały nam tylko puste kubki po popcornie” – dodaje.

Zdaniem Wylegały, na rynku jest wciąż bardzo dużo wartościowych filmów – fabularnych, dokumentalnych i rysunkowych – niosących głębokie wartości, a jednocześnie wciąż mało znanych. „Chcemy je przybliżyć, wskazać, wspólnie obejrzeć” – dodaje.

Inauguracja FRE zaplanowana na 30 listopada o godz. 18.00 w bielskim kościele św. Andrzeja Boboli pod Szyndzielą rozpocznie się Mszą św, której będzie przewodniczył biskup senior Tadeusz Rakoczy. Hierarcha pobłogosławił dziełu i zachęcił do kontynuowania tej inicjatywy. Po liturgii odbędzie wykład profesora Wydziału Teologicznego UŚ w Katowicach ks. Marka Lisa pt. „Siła przekazu obrazu, jako forma nowej ewangelizacji”.

Po projekcji najnowszego filmu twórców m.in. „Ducha” czy „Ja Jestem”, który będzie światową premierą, zaplanowano krótką adorację Najświętszego Sakramentu. Na film Dokowicza i Bodasińskiego składają się świadectwa osób, które opowiadają o głębokiej przemianie duchowej, jaka dokonała się w ich życiu podczas pobytu w Medjugorje.

rk / Bielsko-Biała

 

____________________________________

Tekst umieszczony dzięki współpracy z serwisem www.kai.pl