W archidiecezji przemyskiej powstanie Rada ds. nowej ewangelizacji

0
1334

Rada ds. Nowej Ewangelizacji, w skład której wejdą księża i świeccy, zostanie wkrótce powołana w archidiecezji przemyskiej. Temu tematowi były poświęcone jesienne kongregacje kapłańskie.

Ks. Bartosz Rajnowski, kanclerz Kurii Metropolitalnej w Przemyślu podkreśla, że nowa ewangelizacja nie jest czym nowym, ale opiera się na nowych metodach, nowych sposobach wyrazu i nowym zapale, do czego zachęcał bł. Jana Paweł II. – Myślę, że każdy zauważa zmiany, jakie zachodzą w naszym życiu. Kościół dostrzegając je, dostrzega też potrzebę głoszenia Ewangelii w nieco inny, zmodyfikowany, dostosowany do dzisiejszej rzeczywistości sposób – mówi ks. Rajnowski.

Jego zdaniem, ewangelizacja musi się zaczynać się od ludzi Kościoła i to będzie pierwszym zadaniem dla kapłanów wypływającym z kongregacji. – Jeśli mamy to wezwanie skierować do siebie, a dopiero później dzielić się i dawać świadectwo innym, to widząc zmiany jakie zachodzą w Kościele i świecie, musimy ciągle dostosowywać swój zapał, jak i środki, którymi będziemy to czynić – uważa ks. Rajnowski.

Dodaje, że nowa ewangelizacja musi być podejmowana każdego dnia na nowo, tak jak codzienna praca nad własnym sumieniem i modlitwa. – My mamy być tymi, którzy nadają smaku rzeczywistości, którzy, aby zmieniać to co jest wokół, najpierw muszą sami mieć tą właściwość soli. Pierwsza rzecz to jest dbanie o własną kondycję duchową i relację z Chrystusem – zaznacza kanclerz przemyskiej kurii.

Jeszcze w tym roku powinna ukonstytuować się Rada ds. Nowej Ewangelizacji, w skład której wejdą kapłani oraz osoby świeckie. Jej zadaniem będzie koordynacja działań związanych z tym zagadnieniem.

Przez cały najbliższy rok liturgiczny w kościołach będzie kontynuowane głoszenie kazań katechizmowych, czyli opartych o naukę Katechizmu Kościoła Katolickiego. Będą dotyczyć modlitwy oraz sakramentów.

pab / Przemyśl

___________________________________________

Tekst umieszczony dzięki współpracy z serwisem www.kai.pl