Tydzień ewangelizacyjny w Białymstoku

0
2092

TYDZIEŃ EWANGELIZACYJNY W BIAŁYMSTOKU

(27 maja – 1 czerwca 2013)

            Tydzień Ewangelizacyjny w Białymstoku to odpowiedź, jakiej pragną udzielić ruchy, wspólnoty i stowarzyszenia zrzeszone w Radzie Ruchów Katolickich Archidiecezji Białostockiej na wezwanie pasterzy Kościoła do Nowej Ewangelizacji. Jest to również osobista odpowiedź tych, którzy doświadczyli spotkania z Jezusem Chrystusem i są przekonani, że nie ma sprawy ważniejszej dla współczesnego świata, niż przekazywanie dobrej nowiny o Chrystusie. Pragną to czynić zgodnie ze słowami Papieża Franciszka: „Nie mamy prawa zamknąć się w naszym małym świecie. Musimy wychodzić ludziom naprzeciw i mówić im, że Jezus żyje dla nich i powiedzieć to z radością, (…), nawet jeśli czasem będziemy wyglądać jak wariaci” (Kard. Bergoglio, Homilia do pasterzy i liderów wspólnot, 25 lutego 2013). Zachęceni przez obecnego Papieża, ale również przez Benedykta XVI i bł. Jana Pawła II, wychodzimy na ulice i place naszego miasta, aby ogłaszać, że Jezus jest naszym Panem.

 

‘EWANGELIZACJA W MOCY’ – REKOLEKCJE DLA EWANGELIZATORÓW (27-29 maja 2013)

            Poprowadzą je zakonnicy – ojcowie Enrique Porcu i Antonello Cadeddo – założyciele Wspólnoty „Przymierze Miłosierdzia”. Rekolekcje odbędą się w dniach 27-29 maja w hali sportowej Zespołu Szkół Rolniczych w Białymstoku. Rekolekcje zakończą się Mszą Świętą, otwartą dla wszystkich, we środę 29 maja o godz. 15.00 w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego (ul. Radzymińska). W rekolekcjach mogą uczestniczyć osoby, które zarejestrują się na stronie www.rekolekcje.bialystok.pl. Zapraszamy na rekolekcje wszystkich, którzy pragną doświadczyć uwalniającej mocy Jezusa Chrystusa i być pociągnięci do dawania świadectwa o Nim.

 

ARCHIDIECEZJALNY KONGRES NOWEJ EWANGELIZACJI (31 maja 2013)

            Jest to wydarzenie o charakterze naukowym. Do Kina TON w Białymstoku zapraszamy wszystkich, którzy pragną pogłębić swoją wiedzę na temat Nowej Ewangelizacji, szczególnie kapłanów, osoby konsekrowane, katechetów, przedstawicieli ruchów i wspólnot. Będzie można wysłuchać prelekcji znakomitych znawców (nie tylko od strony teoretycznej) tej tematyki, a także uczestniczyć w prezentacjach wspólnot i ruchów posługujących metodami nowej ewangelizacji – „nowej w metodach, formach i żarliwości” (Jan Paweł II).

 

Szczegółowy program Kongresu:

10.00 – Rozpoczęcie, przywitanie zebranych

10.15 – Wykłady:

-Doktrynalne podstawy Nowej Ewangelizacji – ks. prof. dr hab. Krzysztof Guzowski (katedra personalizmu chrześcijańskiego KUL)

Nowa Ewangelizacja w praktyce – ks. dr Artur Godnarski (sekretarz Zespołu Komisji Episkopatu Polski ds. Nowej Ewangelizacji, pomysłodawca i moderator  Inicjatywy Ewangelizacyjnej „Przystanek Jezus”, przewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia w służbie Nowej Ewangelizacji – Wspólnota św. Tymoteusza, Gubin)

Nowa Ewangelizacja a katecheza – ks. dr Krzysztof Mielnicki (katechetyk, konsultant podczas XIII Zwyczajnego Zgromadzeni Ogólnego Synodu Biskupów „Nowa ewangelizacja dla przekazu wiary chrześcijańskiej”, Drohiczyn).

11.45 –Dyskusja, obiad

14.00 – Wspólnoty w Nowej Ewangelizacji (prezentacje wspólnot i ruchów działających w Nowej Ewangelizacji)

20:00 – Modlitwa w intencji miasta Białegostoku – Katedra Białostocka.

 

EWANGELIZACJA BIAŁEGOSTOKU (1 czerwca 2013)

            Pod tą nazwą kryje się wydarzenie, coraz częściej spotykane na naszych ulicach i placach miast. Chodzi o tzw. ewangelizację uliczną, którą przeprowadzą członkowie ruchów i wspólnot posługujących w Nowej Ewangelizacji. Po uroczystej Eucharystii o godz. 10.00 w Katedrze Białostockiej nastąpi rozesłanie ewangelizatorów. Pójdą oni w 10 trzydziestoosobowych ekipach w różne miejsca naszego miasta, aby poprzez śpiew, pantomimy i mówienie osobistych świadectw głosić mieszkańcom naszego miasta Jezusa Chrystusa.

Miejscem szczególnym tej ewangelizacji będzie scena pod Katedrą Białostocką, gdzie członkowie jednej ze wspólnot będą prowadzili festyn rodzinny. Tego dnia w wielu świątyniach naszego miasta będzie odbywała się nieustanna modlitwa wstawiennicza przed Najświętszym Sakramentem w intencji ewangelizacji.

Dzień zakończy się wielkim spotkaniem ewangelizacyjnym na Placu przed Katedrą o godz. 20.00. W programie: ewangelizacyjne przedstawienie teatralne, występ stu dwudziestoosobowego chóru i modlitwa oddania się Jezusowi, którą poprowadzi ksiądz Robert Hetzyg z Koionii Jan Chrzciciel.

ks. Zbigniew Snarski

(diecezjalny koordynator ds. Nowej Ewangelizacji)