Trójmiasto: “Holy Wins” zamiast “Halloween”

0
2768

Koncert, przemarsz ulicami miasta czy nocne czuwanie – to elementy “Holy Wins” (Święty Zwycięża), czyli obchodów Wigilii Wszystkich Świętych. W archidiecezji gdańskiej kilka parafii zorganizowało w środę, 31 października, alternatywę dla popularnego “Halloween”.

W Redzie “Holy Wins” rozpocznie się o godz. 19.30 w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przy ulicy Gdańskiej 3. Podczas spotkania będą m.in. śpiewy i występ zespołu z Rumi, świadectwo, a także prezentacja świętych. Godzinę później rozpocznie się radosny przemarsz ulicami Redy do kościoła św. Antoniego. Tam ok. godz. 21.30 odbędzie się uroczysta Eucharystia. Dla wytrwałych na koniec przygotowano niespodziankę.

– To śpiew, modlitwa oraz spędzony razem czas – mówi jeden z organizatorów spotkania ks. Jan Kowalski. – Zaczynamy od duchowej rozgrzewki i spotkania z ludźmi, którzy żyją wiarą. Spotkanie zakończy się Eucharystią w intencji nas wszystkich. Byśmy umieli też popatrzeć na świętych i dążyć do świętości. W Roku Wiary jest to coś pięknego – również dla osób poszukujących wiary – dodaje ks. Kowalski.

Również franciszkanie w Gdyni zorganizowali “Noc Świętych u Franciszkanów”. Rozpocznie się ona o godz. 19.30 i potrwa dwie godziny. Jak można przeczytać na stronie zakonu: “Wszyscy Święci są dla nas znakiem konkretnej nadziei i działania łaski Pana Boga w życiu człowieka. To oni podpowiadają nam, że codzienne życie z Panem Bogiem w każdych warunkach jest możliwe, a ich bratnia modlitwa nas wspomaga. Chcemy przygotować się do świętowania tego pięknego dnia poprzez Noc Świętych”. Około godz. 21.00 odprawiona zostanie Msza św. Parafia św. Antoniego na Wzgórzu św. Maksymiliana mieści się przy ul. Ujejskiego 40 w Gdyni.

Parafia św. Andrzeja Boboli w Gdyni Obłużu również obchodzi “Holy Wins”. Spotkanie modlitewne rozpocznie się o godz. 19.30 adoracją Najświętszego Sakramentu. W programie także uczczenie relikwii świętych i błogosławionych, konferencja na temat wiary oraz taniec uwielbienia wspólnoty “Radość Paschalna”.

Spotkanie w wigilię uroczystości Wszystkich Świętych odbędzie się w Luzienie w kościele pw. św. Wawrzyńca. Jak piszą na swojej stronie organizatorzy “jest to inicjatywa młodzieży, która poprzez muzykę i inscenizacje teatralne, chce przedstawić tradycyjną duchowość obchodów Uroczystości Wszystkich Świętych w nowej formie. Zdajemy sobie sprawę, że kościelne pouczenia stały się dziś dla wielu ludzi nieżyciowym i zbędnym rekwizytem, również z powodu zaniedbań samego Kościoła. Dlatego nasza działalność – nie tylko przy okazji “Holy Wins” – ma na celu pokazanie, że istnieje taki sposób przeżywania swojej wiary w Kościele, który napełnia nadzieją i radością”.

Spotkanie rozpocznie się nieszporami o godz. 21.00, godzinę później rozpocznie się spektakl w wykonaniu młodzieżowej grupy teatralnej ze wspólnoty “Pustynia Miast”. O godz. 23.00 będzie można posłuchać świadectw. Jak podkreślają organizatorzy “to część niewyreżyserowana, w której zachęcimy zgromadzonych w kościele ludzi do spontanicznego dzielenia się swoimi doświadczeniami”. Spotkanie zakończy się adoracją z towarzyszeniem muzyki i rozważań młodzieży oraz modlitwa wstawiennicza.

Takie spotkanie odbędzie się również w Żukowie w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. W programie koncert, modlitwa i procesja światła. Jak piszą organizatorzy “zachęcamy do wzięcia udziału w inicjatywie “Holy Wins” – Święty Zwycięża! Także w Żukowie mamy taką możliwość. Jest to już druga edycja Holy Wins w naszej parafii. Zaczynamy o godzinie 20:00. Uczestników modlitwy prosimy o zabranie ze sobą zniczy”.

“Noc Wszystkich Świętych” odbędzie się w kościele pw Św. Judy Tadeusza w Gdańsku Łostowicach. Początek spotkania o godz. 19.20. W programie litania do wszystkich świętych, adoracja Najświętszego Sakramentu, spotkanie pod krzyżem oraz przedstawienie “Ze śmiercią świętemu do twarzy”. W Sopocie “Holly Wins” odbędzie się w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa o godz. 19.00. W programie: Liturgia Słowa, świadectwa, adoracja Najświętszego Sakramentu, koncert pieśni uwielbienia oraz procesja światła na cmentarzu. Organizatorzy zachęcają, by zabrać ze sobą znicze. W Chwaszczynie spotkanie “Holy Wins! Święty Zwycięża!” rozpocznie się o godz. 19.30. W programie wspólna modlitwa, śpiew oraz konferencja.

als / Gdańsk

___________________________________________

Tekst umieszczony dzięki współpracy z serwisem www.kai.pl