Toruńskie Spotkanie Młodych

0
1956
bł. Stefan Frelichowski

Z okazji 100-lecia urodzin bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego, w dniach 7-8 czerwca br. w Toruniu i Chełmży odbywają się Toruńskie Spotkanie Młodych – Harcerskie Czuwanie z Błogosławionym. W spotkaniu bierze udział blisko tysiąc osób reprezentujących Harcerstwo Polskie z kraju i zagranicy. Spotkanie wpisuje się w uroczyste obchody Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Pierwszy dzień spotkania rozpoczął się od uroczystego apelu, podczas którego wciągnięto na maszt flagę wręczoną przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Po oficjalnym otwarciu spotkania i powitania młodych harcerzy z całego świata rozpoczęły się zajęcia terenowe. Harcerze m.in. zwiedzali Fort IV, brali udział w przedstawieniach w teatrze „Baj Pomorski”, odbywali zajęcia z grupami rekonstrukcyjnymi. Po intensywnej marszrucie i posiłku wszystkie grupy udały się na Msze św. do sanktuarium bł. Stefana Frelichowskiego, kapłana i męczennika.

Mszy św. o godz. 18. przewodniczył biskup toruński Andrzej Suski. Obecni byli także: biskup bydgoski Jan Tyrawa oraz biskup włocławski Wiesław Mering, który wygłosił kazanie. Wśród zgromadzonych było ponad 20 kapelanów harcerzy, przedstawiciele władz województwa i miast: Torunia, Bydgoszczy, Włocławka, Grudziądza, parlamentarzyści oraz goście honorowi: państwo Jaczkowscy, rodzina bł. ks. Stefana Frelichowskiego i pani Marianna Popiełuszko, mama bł. Ks. Jerzego Popiełuszki. Zgromadzonych licznie w sanktuarium patrona harcerzy powitał ks. dr Marcin Staniszewski, wicerektor seminarium w Toruniu oraz kapelan harcerzy.

– Ks. Frelichowski i ks. Popiełuszko uczyli się miłości w domu przy sercach swoich matek – powiedział bp Mering podkreślając, że o dom trzeba dbać i go kochać, dlatego należy bronić rodziny, ludzkiego życia i ludzkiej godności, jak to czynili nasi polscy bohaterowie. Bp Mering zaznaczył, że należy kultywować wartości chrześcijańskie i bronić. – Wartości chrześcijańskie mają ludzką twarz, w której można się przyjrzeć. Te wartości tworzą wszystko. Gdzie byłaby Europa, gdyby u jej początków nie stał Chrystus i Jego prawo? – mówił biskup włocławski.

Bp Mering wskazując na dwóch bohaterów polskiej ziemi, kapłanów: bł. Stefana Frelichowskiego oraz bł. Jerzego Popiełuszkę podkreślił ich miłość płynącą z wiary. – Ukazywali oni, że nie wolno lekceważyć prostego człowieka, bo nieskończoną jego godność dał mu Bóg, który go stworzył – powiedział kaznodzieja.
W procesji z darami do ołtarza przyniesiono haftowane stuły z symbolami harcerstwa i wizerunkiem bł. ks. Frelichowskiego. Na zakończenie Mszy św. biskup toruński poświęcił je i przekazał kapelanom harcerzy.
Na zakończenie celebry marszałek województwa Piotr Całbecki oraz przedstawiciele harcerzy m.in. z Litwy, Ukrainy, Białorusi, Szwecji i Polski podpisali akt dziękczynienia za patrona polskiego harcerstwa. Kustosz sanktuarium przekazał relikwie bł. Stefana Frelichowskiego kapelanom naczelnych organizacji harcerskich spoza kraju.

Po Mszy św. nastąpił przemarsz ulicami Torunia w kierunku Fosy Staromiejskiej, gdzie odbył się premierowy koncert „Szare błogosławieństwo” o życiu i męczeństwie bł. Stefana. Koncert przygotowany został przez Romana Kołakowskiego. Twórca podkreślił, że tytuł koncertu nawiązuje do zwykłej, szarej codzienności ks. Stefana. Nie ma w nim wielkich heroicznych momentów. Jest wierność i miłość. – To szare życie wydało mi się znaczące. On je sobie niezwykle cenił i cały czas pisał o dążeniu do świętości w tej codziennej, zwykłej pracy. Na dzisiejsze czasy nie jest to może zbyt atrakcyjna postać, ale idealnie odpowiadająca wyzwaniom, czyli stanowiąca wzorzec – powiedział Kołakowski.

W koncercie wzięli udział artyści z Polski i Wielkiej Brytanii: Katy Carr, Maciej Miecznikowski, Kacper Kruszewski, Natalia Sikora, Beata Lerach, Tomasz Steciuk i Leszek Zduń. Koncert zakończył się ok. północy Misterium Światła przygotowanym przez harcerzy.
Drugi dzień Toruńskiego Spotkania Młodych zgromadzi harcerzy w Chełmży, mieście, w którym urodził się i wychował bł. ks. Frelichowski. Uczestnicy nawiedza dom Błogosławionego, złożą kwiaty, odwiedzą konkatedrę, gdzie nastąpi poświęcenie tablicy pamiątkowej. Wezmą także udział w koncercie organowym. Spotkanie zakończy się w godzinach popołudniowych.
jk, xpb / Toruń

 

___________________________________

Tekst umieszczony dzięki współpracy z serwisem www.kai.pl