Na synodzie o młodzieży nie będzie tematów tabu – zadeklarował kard. Lorenzo Baldisseri, sekretarz generalny Synodu Biskupów. Jego XV zgromadzenie zwyczajne nt. „Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania” odbędzie się w Watykanie w dniach 3-28 października.

Hierarcha stwierdził, że podczas obrad synodalnych zostaną przede wszystkim podkreślone „pozytywne aspekty” życia młodzieży, które jednak wydaje się być naznaczone jest tragediami i trudnościami. – W realnym życiu są narkotyki, jest seks, jest konsumpcjonizm, jest cały świat wirtualny, jest pornografia, jest homoseksualizm, ale to wszystko są aspekty negatywne. My chcemy ukazać aspekty pozytywne – zapowiedział kardynał.

Dodał, że „dość długie przygotowanie” do synodu było użyteczne dla „zrozumienia aktualnej sytuacji młodzieży świata, aby móc odpowiedzieć na istniejące wyzwania”. – Dzisiejsi ludzie młodzi nie słuchają, ale chcą być wysłuchani. Chcą, by im towarzyszono, a nie kierowano nimi w sposób, nazwijmy to, klasyczny. Młodzi chcą być protagonistami. Nie mają pracy, [więc] chcą pracy. Chcą przestrzeni, której się im niestety odmawia – wskazał sekretarz generalny Synodu Biskupów.

Dlatego Kościół naprawdę musi tu wnieść swój „istotny wkład”. – Będziemy mówić o tym wszystkim, zajmiemy się wszystkimi problemami, nie będzie tematów tabu – zapewnił kard. Baldisseri.

_________________________

Źródło: eKai.pl

Fot. Mazur / catholicnews.org.uk