Synod Biskupów: uczestnicy dzielą się doświadczeniami ewangelizacji

0
1447
Synod biskupów

W Watykanie trwają z udziałem Ojca Świętego obrady zgromadzenia Synodu Biskupów o nowej ewangelizacji. Dziś mowa była między innymi o roli rodziny.

Głos zabrał przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny abp Vincenzo Paglia. Zauważył, że rozpad rodziny jest dziś na pewno najważniejszym problemem w społeczeństwach cywilizacji zachodniej, której postęp postrzegany był bardzo często jako wyzwalanie się z wszelkiego rodzaju więzów, w tym również rodzinnych. Odnosząc się do sytuacji swego kraju, Włoch zauważył, że niekiedy wyżej się tu ceni wierność klubowi sportowemu niż wierność małżeńską.

Doświadczeniami Kościoła we Francji na polu ewangelizacji dzielił się natomiast bp Dominique Rey, ordynariusz Fréjus-Toulons. Powiedział on, że tamtejszy Kościół przeżywa obecnie głęboką przemianę całego duszpasterstwa. Wynika to z faktu, że przechodzimy od chrześcijaństwa opartego na tradycji do wiary wyrastającej z osobistego wyboru Jezusa Chrystusa. Przeobrażenia te są szczególnie wymagające dla duszpasterzy i biskupów. Bardziej muszą oni dbać o osobiste uświęcenie i nabrać nowych umiejętności duszpasterskich, takich jak głoszenie kerygmatu, katecheza katechumenalna czy apologia.

O ewangelizacji w spotkaniu z potrzebującymi mówił natomiast przedstawiciel Kościoła japońskiego bp Dominic Ryji Miyahara. Ordynariusz Fukuoki nawiązał do awarii elektrowni atomowej w Fukuszimie. Dla tamtejszych katolików było to silne doświadczenie obecności Chrystusa w społeczeństwie, w cierpiących. Jeśli ewangelizacja ma być skuteczna, Kościół musi być blisko społeczeństwa, również w krajach takich jak Japonia – powiedział bp Miyahara.

RV / Watykan

___________________________________________

Tekst umieszczony dzięki współpracy z serwisem www.kai.pl