Synod Biskupów pracuje nad dokumentami końcowymi

0
1118

Uczestnicy XIII Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów pracują nad tekstem Orędzia, którego tekst poznamy w najbliższy piątek, oraz ujednoliceniem propozycji, które będą stanowiły podstawę do opracowania przez Ojca Świętego posynodalnej adhortacji apostolskiej. Być może ich treść zostanie opublikowana w sobotę. Wybrano także członków Rady Synodu z poszczególnych kontynentów.

Podczas dzisiejszych obrad porannych głos zabrał sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Tarcisio Bertone. W związku z sytuacją w Syrii poinformował, iż delegacja ojców synodalnych i Stolicy Apostolskiej, która miała udać się do tego kraju, najprawdopodobniej będzie musiała opóźnić swój wyjazd, i będzie on możliwy po zakończeniu obrad, a skład delegacji ulegnie zmianie. Po Synodzie zostanie też przesłany do Syrii dar jego uczestników oraz Stolicy Apostolskiej dla mieszkańców tego kraju. W Rzymie obecny jest nuncjusz apostolski w Syrii.

Synod odpowiedział również na list bp. Lucasa Ly Jingfenga z Fengxiangu. Dziękując za ten wyraz pamięci ojcowie synodalni wyrazili pragnienie, aby w kolejnych obradach tego gremium mogli wziąć udział biskupi z Chińskiej Republiki Ludowej.

Ojcowie synodalni ujednolicili propozycje i z 327 zredukowali je do 57. Wybrali ponadto 12 członków Rady Synodu, według poszczególnych kontynentów. Znaleźli się wśród nich między innymi: kard. Peter Kodwo Appiah Turkson i kard. Laurent Monsengwo Pasinya z Afryki, kard. Timothy Michael Dolan i kard. Odilo Pedro Scherer z Ameryki, kard. George Pell z Australii i abp Luis Antonio Tagle z Azji oraz kard. Christoph Schönborn, kard. Peter Erdő i abp Bruno Forte z Europy. Ojciec Święty mianuje jeszcze trzech członków Rady Synodu i wówczas do wiadomości publicznej zostanie podany pełny jej skład. Zadaniem tego gremium będzie współpraca z Sekretariatem Generalnym Synodu Biskupów i przygotowanie materiałów będących podstawą do opublikowania posynodalnej adhortacji apostolskiej.

st (KAI Rzym) / Watykan

_________________________________________

Tekst umieszczony dzięki współpracy z serwisem www.kai.pl