Synod Biskupów: młodzież, wolność, grzech, ekumenizm i media w centrum uwagi

0
952

Młodzież, wolność, pojęcie grzechu, ekumenizm i rola mediów w dziele nowej ewangelizacji – to jedne z wielu wątków poruszanych podczas ostatnich dwóch dni XIII Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów obradującego w Watykanie.

Arcybiksup Dublin, kard. Diarmuid Martin, wezwał Kościół do większego zwrócenia uwagi na młodzież. “Młodzi ludzie, którzy poszukują wiary, często czują się osamotnieni w swoich poszukiwaniach” – powiedział irlandzki hierarcha. Często spotykają się z obojętnością, niezrozumieniem a nawet wrogością. “Zadaniem Kościoła jest wzmocnienie swojej obecności w szkołach i dawanie propozycji młodym ludziom, którzy mieli dotychczas powierzchowny kontakt z chrześcijańską wiarą” – powiedział arcybiskup Dublina.

Biskup diecezji Jasikan w Ghanie Gabriel Akwasi Ababio Mante zwrócił uwagę na wzrost wpływów sekt w jego kraju. “Szczególnie zagrożona jest młodzież, której obiecują szybki sukces i bogactwo. Odejścia do sekt prowadzą do znacznego osłabienia miejscowych parafii” – mówił bp Mante i skrytykował międzynarodowe organizacje finansowe, które często stoją w opozycji do Kościoła.

Natomiast przewodniczący włoskiego episkopatu kard. Angelo Bagnasco skrytykował tendencję do poczucia “bezgraniczności” dzisiejszego społeczeństwa. “Pojęcie `granica` jest demonizowane, rozumiane jako ograniczenie indywidualnej wolności” – mówił włoski purpurat. Jego zdaniem takie postrzeganie wolności negatywnie odbija się na rozumieniu relacji międzyludzkich, rodziny i etyki. “Doświadczenie granic z chrześcijańskiego punktu widzenia pokazuje o wiele dobitniej, że każdy człowiek jest zdany na drugiego i na Boga. Stąd `granicę’ powinno postrzegać się nie jako słabość, lecz jako wartość” – mówił włoski hierarcha.

Bp Johannes de Jong z Holandii zwrócił uwagę na brak rozumienia grzechu we współczesnym społeczeństwie, przede wszystkim w kontekście rodziny. “Pornografia, seks pozamałżeński, antykoncepcja i aborcja powodują, że ludzie nie są otwarci na wiarę. Kościół musi bardziej zaangażować się na rzecz promowania wartości rodziny i życia” – powiedział biskup pomocniczy diecezji Roermond.

O głoszeniu wiary w kontekście ekumenizmu mówił brat Alois, przeor Wspólnoty Taizé. “Chciałbym przede wszystkim powiedzieć, ze Kościół jest wspólnotą. Jeśli młodzi ludzie przeżywają Kościół jako wspólnotę, to tym samym rośnie w nich ciekawość wiary. Ta wspólnota może być już ekumeniczna. Chrzest i Słowo Boże wiążą nas i możemy tej jedności, która jeszcze nie jest całkowita, lecz już realna, dać jeszcze większy widzialny wyraz. Tym samym dajemy nowej ewangelizacji nowy impuls” – mówił brat Alois.

Przełożony Wspólnoty z Taizé w swoim wystąpieniu porównał obecny synod z innymi, które miały miejsce w ostatnich latach. „Byłem przed czterema laty na synodzie o “Słowie Bożym w życiu i misji Kościoła” i miałem wrażenie, że był on zbyt teologiczny. Obecny jest bardziej egzystencjalny, bardziej duszpasterski. Dotyka nerwu i wyczuwam, jak biskupi dają wyraz konieczności osobistego nawrócenia i nawrócenia Kościoła, do centrum, do Chrystusa” – mówił brat Alois.

Drogami głoszenia wiary zajął się w swoim wystąpieniu abp Claudio Maria Celli, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu. Powiedział, że Kościół nadal jeszcze zbyt mocno koncentruje się na “literze” i wskazał na możliwości jakie dają w głoszeniu Ewangelii nowoczesne środki komunikacji. Ponadto stwierdził: „Autorytet nie ma nic wspólnego z urzędem, zdobywa się go przez to, że jest się autentycznym. Dotyczy to również głoszenia Dobrej Nowiny” – powiedział hierarcha.

Także biskup diecezji Oyo w Nigerii, Emmanuel Adetoyese Badejo akcentował potrzebę większego zaangażowania mediów w ewangelizacji. Kościół musi mówić bardziej zrozumiałym językiem, aby lepiej głosić swoje orędzie. Musi wychodzić do ludzi w centrach handlowych, na ulice, do pubów, nocnych klubów i slamsów. To są miejsca, w których musi odbywać się nowa ewangelizacja” – mówił bp Badejo.

tom (KAI/RV) / Watykan

___________________________________________

Tekst umieszczony dzięki współpracy z serwisem www.kai.pl