Synod: abp A. Léonard za większym dowartościowaniem i zaangażowaniem kobiet w Kościele

0
899

Za większym docenieniem i zaangażowaniem kobiet w Kościele opowiedział się arcybiskup Brukseli André Léonard podczas XIII Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów 10 października w Watykanie. “Dwie trzecie wiernych Kościoła to kobiety, z których wiele czuje się dyskryminowanych, a ich wkład w nową ewangelizację jest niezastąpiony” – powiedział prymas Belgii na kongregacji generalnej. Jego zdaniem jeśli Kościół nie wyświęca kobiet na kapłanów, to nie dlatego, że nie są one do tego zdolne albo niegodne, lecz dlatego, że kapłan jest ostatecznie także przedstawicielem Chrystusa.

“Bądźmy wdzięczni za jakość i szczególny wkład kobiet w ewangelizację” – powiedział arcybiskup i wezwał Kościół, aby “mocnymi gestami okazywał im szacunek”. “Bez szczęśliwych kobiet, które są uznawane w swej istocie i są dumne ze swej przynależności do Kościoła, nie będzie żadnej nowej ewangelizacji” – powiedział mówca.

Nowa ewangelizacja zawsze stawia najpierw na samoewangelizację – tę opinię podkreśla wielu uczestników Synodu. “Do tego własne świadectwo jest tak samo konieczne jak «pedagogika kultury»” – powiedział kard. André Vingt-Trois z Paryża. Jego zdaniem szczególnie należy inwestować w gruntowne wykształcenie księży i świeckich. “Muszą oni umieć pokazywać, że wyznawanie wiary chrześcijańskiej nie jest sprzeczne z ludzką kulturą” – podkreślił arcybiskup stolicy Francji.

Podczas dzisiejszych obrad wiele mówiono o nowej ewangelizacji w kontekście migracji. Kościoły lokalne muszą rozumieć, że kontakt z wiernymi z innych krajów, różnych kościelnych rytów i kultur jest ich wzbogaceniem i powinny z tego korzystać.

Bp Gervas Rozeario z Rajshahi w Bangladeszu apelował, aby w procesie nowej ewangelizacji okazywać szczególną wrażliwość ubogim. “Wobec materializmu i konsumizmu osoby przewodzące Kościołowi muszą być również duchowymi nauczycielami” – przypomniał hierarcha.

Podczas wczorajszych obrad popołudniowych szczególnie burzliwymi oslaskami uczczono pamięć zmarłego niedawno emerytowanego arcybiskupa Mediolanu kard. Carlo Marii Martiniego. Przypomniano jego wystąpienie na Synodzie Biskupów w 2008 r. gdy mówił o roli Biblii w Kościele.

W podobnym duchu wypowiedział się arcybiskup Manili – Luis Antonio Gokim Tagle, który podkreślił, że “Kościół musi uczyć się pokory od Jezusa” i że “został on powołany do naśladowania Go w szacunku do każdej osoby ludzkiej: bronił On godności wszystkich, zwłaszcza tych zaniedbanych i wzgardzonych przez świat”. “Kościół musi na nowo odkrywać siłę milczenia i w zderzeniu z bólem, zwątpieniami czy niepewnością ludzi nie może udawać, że proponuje proste rozwiązania” – stwierdził hierarcha z Filipin.

tom, kg (KAI/AsiaNews) / Watykan

___________________________________________

Tekst umieszczony dzięki współpracy z serwisem www.kai.pl