Święta Góra pod Gostyniem: Filipińskie Dni Młodzieży (zapowiedź)

0
1624

Na Świętej Górze pod Gostyniem w Wielkopolsce w dniach 23-28 lipca odbędą się Filipińskie Dni Młodzieży. W tym roku będą one miały formę rekolekcji ewangelizacyjnych, a poprowadzi je filipin, ks. Paweł Bogdanowicz, związany z Ogólnopolską Szkołą Ewangelizatorów, utworzoną z inicjatywy Zespołu Konferencji Episkopatu Polski do spraw Nowej Ewangelizacji.

Księża filipini posługujący na Świętej Górze pod Gostyniem zapraszają na Filipińskie Dni Młodzieży (FDM) uczniów gimnazjum, szkół ponadgimnazjalnych i studentów. Jak wyjaśnia w rozmowie z KAI ks. Paweł Bogdanowicz, podczas pięciodniowych rekolekcji ewangelizacyjnych, które zatytułowano „Serce do serca”, chce przekazać młodym ludziom fundament wiary, czyli to, co jest w niej najważniejsze, a co nam często w codzienności umyka.

− Żeby wejść w żywy kontakt z Bogiem, trzeba Go najpierw doświadczyć. Stąd proponujemy formułę i metodę związaną z kerygmatem, czyli z pierwszym głoszeniem, z jakim szli święci Piotr, Paweł i Jan – wyjaśnia ks. Bogdanowicz.

Ponieważ założyciel pierwszej kongregacji księży filipinów w Rzymie, św. Filip Neri (1515-1595), uznawany był za najradośniejszego ze świętych, na FDM nie może zabraknąć także zabawy. W planie przewidziano m.in. ognisko, podchody, wspólne tańce, oglądanie dobrego filmu, czas na swobodne spotkania i rozmowy. A wszystko to odbywać się będzie pod czujnym i pełnym miłości spojrzeniem Matki Bożej Świętogórskiej Róży Duchownej, która króluje w tamtejszym sanktuarium – jednej z najpiękniejszych budowli barokowych w Polsce.

Uczestnicy FDM w świętogórskim klasztorze mają zapewniony nocleg (wystarczy zabrać ze sobą śpiwór) i wyżywienie. − To wyjątkowa okazja do tego, aby przeżyć kilka dni w murach z tradycjami, ale w aranżacji filipińskiego ducha radości – zachęca ks. Bogdanowicz. Zgłoszenia na Filipińskie Dni Młodzieży przyjmowane są do 21 lipca pod numerem tel. 655 720 014 (więcej informacji można uzyskać pisząc pod adresem: bodziu667@wp.eu).

Oratorium św. Filipa Neri na Świętej Górze pod Gostyniem w Wielkopolsce zostało założone w 1668 r. W końcu XVII w. wzniesiono w tym miejscu barokowy kościół według projektu Baltazara Longheny na wzór wzniesionej przez niego weneckiej świątyni Santa Maria della Salute. Przeniesiono też do niego, czczony w tym miejscu już wcześniej, cudowny obraz Matki Bożej Świętogórskiej Róży Duchownej. 17 grudnia 1970 r. papież Paweł VI wyniósł kościół do godności Bazyliki Mniejszej. Z kolei od 1957 r. na Świętej Górze działa dom rekolekcyjny, a w 2008 r. tutejszy Zespół Klasztorny otrzymał tytuł Pomnika Historii Prezydenta RP.

W 2012 r. sanktuarium na Świętej Górze przeżywało swój Rok Jubileuszowy, związany z 500. rocznicą uznania przez Kościół cudowności tutejszego wizerunku Matki Bożej Świętogórskiej Róży Duchownej. W 1512 r. biskup poznański Jan Lubrański wydał dekret potwierdzający autentyczność dokonujących się w tym miejscu cudów. Z okazji jubileuszu Benedykt XVI podarował Świętogórskiej Róży Duchownej Papieską Złotą Różę. Jest to, po Jasnej Górze i Kalwarii Zebrzydowskiej, trzecia taka róża w naszym kraju.

bt / Święta Góra

 

___________________________________
Tekst umieszczony dzięki współpracy z serwisem www.kai.pl