Tematem wspólnym drugiego dnia rekolekcji była osobista decyzja młodych, która prowadzi do pojednania, stąd każdy z uczestników miał okazję skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania. - Dziękuje, za to, że dziś przyszliście tutaj do świątyni – w tym drugim dniu naszych rekolekcji - aby spotkać się z Jezusem, i by zobaczyć siebie i swoje życie w Jego Bożym i pełnym miłości spojrzeniu – mówił do młodych ks. Paweł Bogusz, duszpasterz młodzieży archidiecezji łódzkiej.

Arena młodych Łódź

W scence wprowadzającej w tematykę dzisiejszego spotkania młodzi zobaczyli osobę, która małymi etapami wchodzi w grzech, symbolizowany przez popiół pokrywający najpierw dłonie, potem całe ręce, aż wreszcie cały t-shirt w kolorze białym, symbolizującym wewnętrzną czystość. - Pokusa, grzech dotyka ludzkiego serca małymi etapami, powoli, by wreszcie zagarnąć go całego - jego umysł i serce – komentował scenkę ks. Krzysztof Petruk, wikariusz katedralny, długoletni kapelan aresztu śledczego w Łodzi.

Tekstem biblijnym zobrazowanym przez malowanie na piasku był fragment Księgi Hioba opowiadający o doświadczeniu, które Pan Bóg dopuścił na bohatera tej księgi Starego Testamentu, a który pomimo trudnego doświadczenia okazał się do końca wierny Panu Bogu pomimo różnych głosów, które doradzały mu, sprzeniewierzenie się Stwórcy.

W spotkaniu wziął udział metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś, który zwracając się do młodych uczestniczących w spotkaniu, apelował: - Nie bójcie się spowiedzi, tylko zobaczcie Jezusa, który jest obsypany trądem, moim, twoim, trądem każdego z nas. On bierze każdy mój trąd na siebie i nie potrafi inaczej, bo mnie kocha. Przychodzimy przerażeni swoimi grzechami, a Jezus mówi – daj mi to! Daj mi to – ja to wezmę na siebie. To jest największe doświadczenie Bożej miłości! Ja wiem, my jako księża nie zawsze potrafimy temu posłużyć właściwie. Jeśli macie złe doświadczenia sakramentu pokuty, to ja was bardzo przepraszam. Jesteśmy ludźmi, robimy też głupie rzeczy, ale co do swej istoty spowiedź na tym polega, że cały jesteś obsypany trądem, obsypany wrzodami, ale kiedy przychodzisz do Jezusa, to On ci się takim pokazuje, żebyś widział, że zanim ty wypowiesz swoje grzechy, to On już je wziął na siebie. Nie bój się tego spotkania, tylko idź z taką świadomością, że tam jest Ktoś, kto cię kocha. Kocha cię jako trędowatego. Jezus jest prawdziwym Przyjacielem, Jezus jest prawdziwym Artystą, i z tego popiołu, którym jesteśmy, może wyprowadzić niesamowite życie: inne, nowe, nie to poprzednie – podkreślił abp Ryś.

Rekolekcyjne spotkanie zakończyła adoracja Najświętszego Sakramentu połączona ze śpiewem animowanym przez scholę wspólnoty Ruchu Światło – Życie, w czasie której uczestnicy rekolekcji mogli skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania, rozmowy duchowej lub modlitwy wstawienniczej.

Jutro trzeci, kulminacyjny dzień diecezjalnych rekolekcji dla młodzieży Arena Młodych 2023, który będzie miał miejsce w Start Arenie. Spotkanie rozpocznie się od godz. 9.00 i zakończy się ok. 14.00. Do uczestnictwa w Arenie Młodych zachęca i zaprasza abp Grzegorz Ryś, pomysłodawca corocznego spotkania młodych.

Za: KAI