Studium ukończyło ok. 80 osób. Będą pomagać księżom w parafiach, mogą prowadzić grupy formacyjne, katechezy przygotowujące do przyjęcia sakramentów. Ich pomysły mogą ożywić duszpasterstwo.

- Bóg postawił mnie wśród ludzi, których kiedyś nazywałem moherstwem, zacofaniem, średniowieczem. To mój Kościół, w którym doświadczyłem mnóstwo radości i zapału, by iść i głosić, wspierać, towarzyszyć, podnosić i krzyczeć, że Bóg kocha każdego. Ci ludzie to misjonarze, niosący nadzieję i światło tam, gdzie panuje mrok. Dzisiaj przyszedł czas, by iść do miejsc z Ewangelią na ustach, przytulać tych co są osamotnieni, zagubieni lub zostali odsunięci. Podnosić tych, co boją się jeszcze podnieść – mówi jeden z uczestników Studium, Łukasz Kozioł.

Błogosławieństwo świeckich na posługę w parafiach odbyło się podczas Forum Formacyjnego w Tarnowie. Mszy św. przewodniczył biskup tarnowski Andrzej Jeż. Koncelebrowali ją kapłani z parafii, z których pochodzą absolwenci Studium.

- Przy różnych wzmagających się aktualnie narzekaniach na Kościół, trzeba uczciwie zauważyć i docenić to, że nigdy wcześniej nie było w Kościele takiej aktywności duszpasterskiej, nie było tylu różnych grup i propozycji formacyjnych. Wystarczy sięgnąć pamięcią jeszcze kilkadziesiąt lat wstecz i przypomnieć sobie, jakie propozycje formacyjne były wówczas w naszych parafiach. Obecnie mamy ich naprawdę wiele i każdy, kto tylko chce, może znaleźć odpowiednią propozycję dla siebie. Proszę, abyście zachęcali do tego waszych bliskich i znajomych, tak, aby jak najwięcej osób było aktywnych w procesie przekazu wiary. Tej żywotności w przekazie i świadectwa wiary bardzo obecnie potrzeba w konfrontacji ze światem, który neguje wartość wiary – mówił w homilii bp Andrzej Jeż.

Osoby, które skończyły SPA zostały skierowane przez księży proboszczów. W SPA uczestniczyli reprezentanci 33 parafii.

– To jest eksperyment w naszej diecezji, ale nie jest nowością w Kościele powszechnym. Odkrywamy, że bardziej potrzebujemy ludzi świeckich, bo był czas kiedy zostali „zwolnieni” z tej racji, że księży jest dużo. Była też tendencja, że jak nie ma księdza, to się nie liczy. To nie jest prawda. Ludzie świeccy są tak samo ważni w Kościele, jak i duchowni – podkreśla ks. Artur Mularz, dyrektor Wydziału ds. Nowej Ewangelizacji Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

Tymczasem trwają zapisy na drugą edycję Studium Parafialnej Aktywności. Ruszy ona w lutym. Zajęcia będą odbywały w budynku tarnowskiego seminarium, zaś rekolekcje wyjazdowe w Centrum Formacyjno-Rekolekcyjnym Arka w Gródku nad Dunajcem. Warunkiem przyjęcia do Studium jest pisemne skierowanie od proboszcza.

SPA to trzy semestry. Tematy będą dotyczyć m.in. wspólnoty, czyli jak budować relację z Jezusem i Kościołem, a także formacji i ewangelizacji.

Organizatorami SPA są Wydział Duszpasterstwa Ogólnego i Wydział ds. Nowej Ewangelizacji Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

Za: KAI, eb / Tarnów