SNE w diecezji siedleckiej

0
2507

W sobotę 21 listopada odbyła się inauguracja Szkoły Nowej Ewangelizacji diecezji siedleckiej. Spotkanie zgromadziło blisko 50 osób – świeckich i duchownych już od jakiegoś czasu zaangażowanych w dzieło nowej ewangelizacji.

Spotkanie rozpoczęło się od wspólnej Eucharystii, której przewodniczył bp Piotr Sawczuk. Homilię wygłosił bp Kazimierz Gurda, ordynariusz diecezji siedleckiej.

Dyrektor nowej szkoły ks. Tomasz Bieliński zaprezentował zebranym rys historyczny szkół nowej ewangelizacji, cele SNE w Siedlcach oraz to, co już udało się wypracować tamtejszemu środowisku ewangelizatorów.

Zobacz także: Inauguracja SNE w diecezji siedleckiej.

O doświadczeniu SNE w procesie zmiany mentalności wewnątrzkościelnej na przestrzeni ostatnich 25 lat mówił ks. Artur Godnarski – Sekretarz Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji i pasterz Wspólnoty św. Tymoteusza. Wychodząc od Adhortacji Ecclessia in Europa zauważył, że niektórzy w Kościele żyją tak, jakby Chrystusa nie było, a zachowują tylko pozory pobożności przez wykonywane gesty czy wypowiadane słowa. Dlatego Nowa Ewangelizacja jest próbą dokonania pastoralnego nawrócenia, o którym mówi Dokument z Aparecidy i papież Franciszek w Adhortacji Evangelii Gaudium.

Ks. Godnarski zwrócił też uwagę na to, że papież Franciszek, jako kardynał Buenos Aires gromadził wokół siebie ewangelizatorów, z którymi razem wychodził na ulice, by dzielić się Ewangelią z potrzebującymi. Jego zdaniem podstawą do ewangelizacji jest doświadczenie osobistego spotkania z Jezusem, natomiast wzorem każdego ewangelizatora może stać się Maryja Gwiazda Nowej Ewangelizacji, która przyjmując Jezusa – Słowo, niesie Go światu.

Spotkanie zakończyło się wspólną agapą.

___________________

Zdjęcie: Maciej Krzeski