Rybnik: niezwykła Msza na wodzie

0
1456

Prawie 3 tysiące osób uczestniczyło w niedzielę czerwca w Mszy na Wodzie na Zalewie Rybnickim. Ołtarz, ustawiony na konstrukcji zamocowanej na dwóch „omegach” kołysał się na wodach Zalewu. Liturgii przewodniczył metropolita katowicki Wiktor Skworc, który przyznał, że taką Mszę odprawia po raz pierwszy w życiu.

Tłum wiernych, głównie związanych z żeglarstwem, uczestniczył w Eucharystii stojąc na nabrzeżu. Przyjechali z całego Górnego Ślaska. Harcerki z rybnickiej drużyny wodnej wręczyły arcybiskupowi dary mszalne przypływając pod ołtarza na łódce. Przed rozpoczęciem Mszy jedna z łodzi przywiozła też na ołtarz relikwie św. Jana Nepomucena.

Zebrani modlili się za żyjących i zmarłych żeglarzy, za ich rodziny i za przebywającego w szpitalu prezydenta Rybnika. – Modlimy się za zgromadzonych tu żeglarzy, za wasze rodziny i za łódź Kościoła, która jest poddawana różnym próbom. Bo dla ludzi wierzących wiatry bywają przeciwne i doświadczamy różnych trudności – mówił abp Wiktor Skworc.

Fale chwilami mocno huśtały ołtarzem, który kołysał się w górę, w dół i na boki. Pod koniec Mszy od ołtarza odpłynęła łódź z szafarzami Komunii świętej, którzy dobili do nabrzeża i udzielili zebranym Komunii.

Była to już szósta Msza na Wodzie na Zalewie Rybnickim. Po raz pierwszy w rybnickiej Mszy św. na Wodzie uczestniczył arcybiskup.

pkuch / Rybnik

 

____________________________________

Tekst umieszczony dzięki współpracy z serwisem www.kai.pl