Rokitno: sympozjum w ramach Kongresu Nowej Ewangelizacji

0
1017

Sympozjum, czuwania modlitewne i ewangelizacje złożą się na diecezjalny Kongres Stowarzyszeń, Ruchów i Wspólnot dla Nowej Ewangelizacji odbywający się w dniach 11-14 października w Rokitnie i Zielonej Górze . Rok Wiary i Synod Biskupów nt. nowej ewangelizacji to wydarzenia, które mobilizują Kościoły lokalne do przemyślenia swoich dotychczasowych działań – uważa biskup zielonogórsko-gorzowski Stefan Regmunt.

Jego zdaniem, obecnie szczególną rolę ożywiającą Kościół odgrywają ruchy, stowarzyszenia i wspólnoty religijne działające w diecezji. – Chcemy, aby one w pierwszej kolejności usłyszały zachętę pasterzy Kościoła i wspólnie z nimi wskazywały drogi dla zdynamizowania naszych działań ewangelizacyjnych – zapewnił biskup zielonogórsko-gorzowski.

Diecezjalny kongres to jednak dopiero pierwszy krok. Potrzeba dalszych działań w diecezji, aby ukazywać swoją wiarę, składać radosne świadectwo bycia członkiem Kościoła, katolikiem i podejmować zadania jako nowi ewangelizatorzy – uważa bp Regmunt. Ma on nadzieję, że Kongres będzie dla tych struktur Kościoła – inspiracją, zachętą, źródłem nadziei i siły, że – jak się wyraził – „wspólnie możemy coś dobrego zrobić dla zbawienia”

W pierwszych dwóch dniach, 11 i 12 października, przewidziano sympozjum, które odbywa się w Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie. Wczoraj jego uczestnicy wysłuchali wykładu dr. Grzegorza Cyrana pt. „Diecezjalne źródła nowej ewangelizacji”, a także modlitewne czuwanie. Dziś dwa referaty wygłosi ks. prof. Denis Biju-Duval: „Istota nowej ewangelizacji” oraz „Kto powinien ewangelizować? Podmioty nowej ewangelizacji”.

Po południu uczestnicy sympozjum usłyszą referat ks. dr Andrzeja Sapiehy: „Adresaci nowej ewangelizacji. Przegląd środowisk i sytuacji”. Głos zabiorą także duszpasterze i wierni reprezentujący rozmaite środowiska i konteksty społeczne. Ostatnim punktem naukowym programu sympozjum będzie panel dyskusyjny prowadzony przez ks. Tomasza Gierasimczyka poświęcony strategiom nowej ewangelizacji.

Na kolejne dwa dni Kongres przeniesie się do Zielonej Góry, gdzie stowarzyszenia, ruchy i wspólnoty wezmą udział w spotkaniach, czuwaniach i będą prowadzić ewangelizację.

kk / Rokitno

___________________________________________

Tekst umieszczony dzięki współpracy z serwisem www.kai.pl