Rok Wiary w diecezji tarnowskiej

0
1572

Uroczystą Mszą św. w tarnowskiej katedrze pod przewodnictwem biskupa diecezjalnego Andrzeja Jeża rozpocznie się w Kościele tarnowskim, Rok Wiary. 11 października, Mszę św. w bazylice katedralnej poprzedzą nieszpory o godzinie 17.30. Na początku uroczystości, podczas procesji uroczyście zostaną wniesione dokumenty soborowe oraz Katechizm Kościoła Katolickiego. Najważniejszym wydarzeniem Roku Wiary w diecezji tarnowskiej będzie peregrynacja obrazu Pana Jezusa Miłosiernego wraz z relikwiami św. Siostry Faustyny i bł. Jana Pawła II. Rozpocznie się ona we wrześniu przyszłego roku.

„Dziś potrzebna jest nam wiara prosta, odważna, zdecydowana, inteligentna, głęboka, nie bojąca się konfrontacji z coraz to trudniejszymi wyzwaniami współczesności. Potrzebna jest nam taka wiara, która może być fundamentem, na którym można oprzeć całe życie” – napisał biskup tarnowski Andrzej Jeż w liście pasterskim z okazji Roku Wiary.

Inauguracja Roku Wiary odbędzie się we wszystkich parafiach podczas Mszy św. Dla wiernych, którzy w tym dniu przyjdą do kościołów, tarnowska kuria przygotowała specjalne pamiątkowe obrazki z tekstem credo i kalendarium diecezjalnych wydarzeń.

Ponadto parafie przygotowały dla wiernych List Apostolski „Porta Fidei” ogłaszający Rok Wiary. W niektórych kościołach będzie także można kupić Katechizm Kościoła Katolickiego. W Mielcu mieszkańcy miasta zgromadzą się na Mszy św. w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy, która jest patronką miasta. 11 października w Dębicy odbędzie się koncert ewangelizacyjny zespołu New Life. Będzie to okazja, aby przez modlitwę i muzykę rozpocząć Rok Wiary. Początek o 19.00 na Placu Solidarności, a w razie złej pogody w Domu Kultury Mors. 12 września, Ruch Czystych Serc przy Bazylice Matki Bożej Bolesnej w Limanowej organizuje czuwanie eucharystyczne wraz z obrzędem przyjęcia światła i złożeniem wyznania wiary przy chrzcielnicy.

Z okazji Roku Wiary Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej przygotował konkurs multimedialny. Jego celem jest zaangażowanie uczniów w obchody Roku Wiary, zmotywowanie ich do podjęcia refleksji nad rzeczywistością wiary, jej przeżywania i głoszenia. Zadaniem uczniów będzie wykonanie prezentacji multimedialnej poświęconej m.in. świadkom wiary, nauczaniu o wierze Ojca Świętego Benedykta XVI oraz drogowskazom w życiu młodego chrześcijanina.

Do kalendarium diecezjalnych wydarzeń Roku Wiary wpisano m.in. nabożeństwo ekumeniczne, spotkanie pracowników akademickich, dni seminariów duchownych, diecezjalne spotkanie bierzmowanych, zjazd Szkolnych Kół Caritas, Forum Ruchów i Stowarzyszeń, Diecezjalne Święto Rodziny oraz Marsz dla Życia i Rodziny.

eb / Tarnów

__________________________________________

Tekst umieszczony dzięki współpracy z serwisem www.kai.pl