W dniach 14-16 grudnia w Kościele Rektoralnym pw. Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji w Gubinie, należącym do powstającego pod patronatem Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji Kampusu Nowej Ewangelizacji odbyły się rekolekcje adwentowe, które prowadził ks. bp Grzegorz Ryś.

Nauki skupiały się wokół tematyki miłosierdzia Bożego i Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia. W poniedziałkowy wieczór ksiądz biskup rozważał tekst Ewangelii wg. św. Łukasza (Łk 6, 27 – 38) ponieważ, tak jak powiedział, trzeba żyć i czuć z Kościołem – żyć tym, czym żyje Kościół. „Miłosierni jak Ojciec”, to zdanie, które będzie się powtarzało przez cały ten rok.

Ten tekst z Ewangelii św. Łukasza jest odpowiednikiem tekstu św. Mateusza, choć tam brzmi on nieco inaczej – Mt 5, 48 czytamy: „Bądźcie więc wy doskonali, jak Ojciec was niebieski jest doskonały”. To zdanie u św. Łukasza brzmi:” Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny”. Słowo doskonały można rozumieć na wiele sposobów, osiągający cele, kompletny, taki, któremu niczego nie brakuje. W byciu doskonałym nie chodzi o to, by być bez zarzutu wobec prawa i ideałów, które człowiek stawia sobie jako wzór, ale by być doskonałym, jak Ojciec, to znaczy by być miłosiernym.

Doskonałość Boga polega na Jego miłosierdziu to znaczy realizuje się w spotkaniu, relacji, miłości do kogoś, kto może na nią nie zasługuje, a która przekracza miarę, jaką wyznacza sprawiedliwość. Świętość Boga realizuje się w miłości, która się nie ogląda na wzajemność i jest absolutnie od początku do końca bezinteresowna.

Zapraszamy do wysłuchania całości konferencji.

 

 

Materiały z kolejnych dni rekolekcji zamieścimy wkrótce.