Poznań: II Forum Ewangelizacyjne (zapowiedź)

0
2459

Na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich 7 listopada odbędzie się II Forum Ewangelizacyjne Archidiecezji Poznańskiej. Na jego hasło wybrano wezwanie Jezusa „Wy dajcie im jeść” (Mt 14, 16). Wydarzenie to jest próbą odpowiedzi na pytania o to, jak podejmować działalność ewangelizacyjną w parafiach i jakie wykorzystywać do tego narzędzia.

Poznańskie Forum Ewangelizacyjne, drugie tego typu wydarzenie zorganizowane na terenie archidiecezji po trzyletniej przerwie, przygotowywane jest z myślą o wspólnotach parafialnych. − Poprzez jego organizację chcemy pokazać, że każda parafia może być jednocześnie parafią ewangelizowaną i ewangelizującą – wyjaśnia w rozmowie z KAI ks. dr Waldemar Szlachetka z Referatu ds. Ewangelizacji poznańskiej Kurii oraz moderator Szkoły Nowej Ewangelizacji (SNE) „Wspólnota św. Barnaby”. Dodał, że Forum będzie okazją do zapoznania się z doświadczeniami wybranych parafii archidiecezji. Ich przedstawiciele opowiedzą nie tylko o tym, jak organizują parafialne kino, kawiarenkę czy koncerty, ale także jak wygląda współpraca między grupami duszpasterskimi czy jakie są owoce Mszy św. z modlitwą o uzdrowienie.

W części warsztatowej Forum zaprezentowane zostaną natomiast różnorodne narzędzia wykorzystywane w ewangelizacji, jak również sprawdzone przez parafie rozwiązania, takie jak np. diakonijny model Parafialnej Rady Duszpasterskiej czy Niedziela Ewangelizacyjna. Ze wszystkimi przedstawionymi treściami będzie się można również zapoznać dzięki publikacji zatytułowanej „Pięć chlebów i dwie ryby”, którą otrzyma każdy z uczestników wydarzenia.

Podczas Forum konferencje wygłoszą bp Edward Dajczak z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, ks. dr Mirosław Tykfer, redaktor naczelny „Przewodnika Katolickiego” oraz bp Damian Bryl, przewodniczący Wydziału Przekazu Wiary, Nauczania i Wychowania Katolickiego w poznańskiej Kurii, który bardzo mocno wspiera organizację tego wydarzenia. Prelegenci postarają się odpowiedzieć na pytania: dlaczego Kościół potrzebuje ewangelizacji, czym w ogóle jest ewangelizacja i co powinno po niej nastąpić?

W czasie Forum znajdzie się także wiele okazji do rozmów i wymiany doświadczeń. Będzie się można również spotkać m.in. z psychologami ze Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijańskich, reprezentantami Szkoły Katechistów, Szkół Nowej Ewangelizacji w Poznaniu i Lesznie oraz środowisk zajmujących się pomocą najuboższym czy osobami posługującymi w różnych ośrodkach rekolekcyjnych.

Części wykładowa i warsztatowa Forum odbywać się będą w pawilonie 7 Międzynarodowych Targów Poznańskich. Punktem centralnym wydarzenia będzie Eucharystia sprawowana o godz. 14 pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego w pobliskim kościele pw. św. Michała Archanioła. Klamrą spinającą wydarzenie będzie wspólna modlitwa uwielbienia, która rozpocznie je o godz. 9 i zakończy o godz. 21. Ostatnim akcentem będzie błogosławieństwo i modlitwa o rozpalenie ducha i mądrości w ewangelizacji.

Podmiotem wykonawczym Forum uczyniono Fundację Pro Publico, którą w dziele tym wspiera SNE „Wspólnota św. Barnaby”. Jak podkreśla Mateusz Marszał z Fundacji Pro Publico, na Forum zaproszeni są wszyscy mający w sercu pragnienie dzielenia się Bożą miłością. − Szczególne zaproszenie kierujemy do osób duchownych. Bez zaangażowania, zgody i otwartości księży proboszczów nie da się przecież nic w parafii zrobić – zauważa Marszał.

Zapisać się na Forum można na stronie www.mt1416.pl. Na kanale YouTube (https:// www.youtube.com/watch?v=Q20ZLtDNH1wkk) dostępny jest także film zapowiadający to wydarzenie.

bt / Poznań

__________________________________
Tekst umieszczony dzięki współpracy z serwisem www.kai.pl