Czym jest Gościniec poprzez czas i przestrzeń?

Gościniec… to chrześcijańska gra przygodowa osadzona w starożytnym, pełnym tajemnic świecie w czasach pierwszego Bożego Narodzenia. Dostarcza nie tylko emocjonującej rozrywki – jest również pomocą w edukacji zintegrowanej (wiedza-umiejętności-talenty-wartości), formacji wartości katolickich i Nowej Ewangelizacji.

Patronem tej niecodziennej gry jest Archanioł Rafał (dosłownie); to on umożliwia wyprawę poprzez czas i przestrzeń na spotkanie ze Świętą Rodziną. Wyprawę, która w opiera się na współpracy i wspieraniu się, kreatywności i humorze oraz na rzeczywistych wyzwaniach. Z jednej strony jest to wciągająca gra, z drugiej – prawdziwe i osobiste przeżycie. Tak jak i samo spotkanie ze św. Marią, św. Józefem i Dzieciątkiem. O ile, oczywiście, uda się sprostać wyzwaniom Gościńca.

Strona internetowa gry: TUTAJ
Profil na fb: TUTAJ

Ze strony www można pobrać próbki gry w formie miniprzygód – do rozegrania w gronie rodziny i przyjaciół.

II POLSKA EDYCJA GRY

To już druga polska edycja, a w pudełku znajdują się dwie gry:

 •     Ścieżka Archanioła Rafaela (interaktywny, pełen humoru quiz)
 •     Gościniec poprzez czas i przestrzeń (kooperacyjna gra przygodowa)

W pudełku znajduje się również tzw. Szybki Start (1 kartka) do gry Gościniec poprzez czas i przestrzeń, dzięki któremu rozpoczęcie gry jest szybkie i proste. Osoby posiadające grę z edycji premierowej mogą bezpłatnie pobrać ten materiał ze strony internetowej gry wraz z instrukcją umożliwiającą rozgrywanie Ścieżki Archanioła Rafaela.

PRZEDSPRZEDAŻ

Możliwość zamówienia gry w trakcie przedsprzedaży to jedyna okazja do nabycia gry po bardzo obniżonej cenie (aż 40% mniej!) W ten sposób chcemy podziękować każdemu, kto zamówi grę/gry za pomoc w zebraniu funduszy na wydanie drugiej edycji. Przedsprzedaż trwać będzie do połowy października 2018 r.

CO WYRÓŻNIA GOŚCINIEC…

 • to przygoda dla wyobraźni, z realnymi wyzwaniami ciała, ducha i umysłu;
 • to gra na wiele razy – 8 przygód, 32 scenariusze, setki możliwości;
 • jest zakorzeniony w kulturze chrześcijańskiej i jej wartościach;
 • w intrygujący sposób wplata w rozgrywkę postacie i wątki biblijne;
 • jest nowoczesną metodą budzenia ciekawości historii i ożywiania wiary;
 • o wyniku gry decydują decyzje, zdolności i zaangażowanie graczy;
 • im większa rozpiętość wieku graczy, tym ciekawsza rozgrywka.

CZEMU POWSTAŁ GOŚCINIEC…?

Gościniec … powstał z intencją wspierania rodzin. W pierwszej kolejności – naszej własnej. Widząc jak agresywnie otaczający nas świat stara się wypaczyć i ośmieszyć bliskie nam wartości, uznaliśmy, że potrzebujemy narzędzia, które pomoże naszym dzieciom doświadczyć wartości cywilizacji łacińskiej oraz kultury i tradycji chrześcijańskiej w osobistej i emocjonującej formie. Dlatego właśnie wybraliśmy gry scenariuszowe. Umożliwiają one nie tylko świetną i emocjonującą zabawę – są zarazem metodą, która jest w stanie połączyć wszystkie pokolenia rodziny we wspólnym, wartościowym doświadczeniu.

Do stworzenia gry wykorzystaliśmy nie tylko nasze doświadczenie – wspierało nas również kilkadziesiąt osób – małżeństwa, młodzież, pedagodzy, księża i katecheci.

GOŚCINIEC… W POLSCE I W USA

W 2017 roku, „Gościniec” jako pierwsza i jedyna gra w historii uzyskał uznanie, patronat i rekomendację Komisji Episkopatu Polski, Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji (dostępna na stronie www gry). Gra uzyskała również rekomendację kardynała Kazimierza Nycza, bp. Marka Solarczyka, dyrektorów szkół katolickich oraz szeregu innych osób duchowych i świeckich.

W tym samym roku pojawiła się też anglojęzyczna wersja „Gościńca” – „The Road to Bethlehem”, a żona i ja byliśmy dwukrotnie zaproszeni do programu największej na świecie telewizji katolickiej EWTN z siedzibą w USA, gdzie opowiadaliśmy o naszym dziele. Amerykańska wersja gry była prezentowana przez nas w tym roku m.in. na konferencji amerykańskich katolickich edukatorów (NCEA, Cincinnati, Ohio, USA), jak również na konferencji katolickich homeschoolerów (IHM Conference, Fredricksburg, Virginia, USA).

O grze można dowiedzieć się więcej tutaj:

O CO PROSIMY

Jako katolikom i rodzicom szczególnie nam zależy, aby nasza gra dotarła do jak największej liczby wspólnot i rodzin i wydała takie owoce, o których słyszymy od tych, które już z niej korzystają (tak w Polsce, jak i w USA). Dlatego też prosimy o pomoc w rozprzestrzenianiu idei korzystania z Gościńca… – w rodzinach, we wspólnotach, wśród przyjaciół.

Jak to zrobić?

 • używać Gościńca… w swojej własnej wspólnocie
 • zachęcić rodzinę, znajomych do zakupienia go – czy to dla siebie, czy jako prezent
 • przesłać dalej tego maila do rodziny i znajomych
 • poinformować proboszcza swojej parafii i, jeśli to możliwe, poprosić go o odczytanie w ogłoszeniach parafialnych treści rekomendacji KEP, Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji dla Gościńca…
 • poinformować liderów wspólnot w swojej parafii
 • Gościniec… to również idealny prezent na czas wspólnego przeżywania Adwentu, Boże Narodzenie oraz na Pierwszą Komunię