W czwartek 15 lutego odbędzie się w Egipcie poświęcenie kościoła pw. Męczenników Koptyjskich z Libii – 21 koptów zabitych przez islamskich dżihadystów w 2015 r. Nagranie wideo z tej egzekucji obiegło wówczas świat.

Zaledwie tydzień później koptyjski patriarcha Tawadros II wpisał ich imiona do księgi świętych męczenników Kościoła koptyjskiego, wyznaczając ich święto na 15 lutego – dzień, w którym opublikowano w internecie film z ich dekapitacji.

Pracujący w Libii Egipcjanie zostali porwani w styczniu 2015 r., a następnie zabici na plaży w pobliżu Syrty, bo nie chcieli wyrzec się chrześcijaństwa i przejść na islam. Na filmie słychać, jak w chwili egzekucji niektórzy z zabijanych powtarzali słowa: „Panie Jezu Chryste”. Ich ciała wrzucono do wspólnego dołu w okolicach Syrty. Głowy były odcięte od korpusów ubranych w pomarańczowe kombinezony, ręce zaś związane z tyłu plastikowym sznurem.

Kościół zbudowano w wiosce Al-Our koło miasta Samalut w prowincji Al-Minja, skąd pochodziło 13 spośród 21 męczenników. Na uroczystości poświęcenia świątyni obecni będą krewni bestialsko zabitych koptów. Nie wiadomo jeszcze, czy tego dnia zostaną wprowadzone do kościoła ich relikwie – doczesne szczątki odnalezione we wrześniu ub.r.

___________

Źródło: eKai.pl