Parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Manchester była w dniach 22-24.września br. gospodarzem drugiego Kongresu Nowej Ewangelizacji w Wielkiej Brytanii, który został zorganizowany przez Zespół KEP ds. Nowej Ewangelizacji oraz Polską Misję Katolicką w Anglii.

Do Manchester przybyło łącznie ponad 230 osób zainteresowanych tematem kongresu, którym – podobnie jak wcześniej w Swindon – było towarzyszenie Polonii na drodze tak wiary, jak i niewiary.

Specyfiką tego spotkania była obecność wiernych żyjących we wspólnotach z bardzo różnych rejonów wokół Manchester, m. in. Leeds, Halifax, Derby, Coventry, Bradford. Wymiana doświadczeń między świeckimi, licznie przybyłymi duchownymi oraz gośćmi z Polski pozwoliła uchwycić różnorodność potrzeb Polonii począwszy od dostępu do własnych budynków parafialnych, przez uczestnictwo w życiu diecezji, do czego zachęcał abp Ryś, aż po ewangelizację społeczności polonijnych, w których według dostępnych danych jedynie 8-10% przynależy do jakiejś wspólnoty parafialnej i praktykuje.

Goście Kongresu – abp Grzegorz Ryś, bp Wiesław Lechowicz, o. Jacek Dubel, ks. Krzysztof Czerwionka, ks. Bogusław Dróżdż, Marek Filar oraz Antoni Tompolski – wraz z Rektorem PCM ks. Stefanem Wylężkiem dzielili się wiedzą i doświadczeniem głoszenia kerygmatu w odpowiedzi na liczne pytania uczestników.

Wśród ważniejszych przesłań Kongresu warto podkreślić słuchanie innych i towarzyszenie im, wrażliwości na wielokrotnie spotykane problemy akulturacji związane z emigracją, a także dzielenie się wiarą jako budowanie więzi między braćmi i siostrami ochrzczonymi.

Świadectwo uczestnika Kongresu Nowej Ewangelizacji w Manchester:

„Słucham konferencji i serce mi rośnie … nadzieją … Bóg uczy mnie Kościoła… przychodzi łaska do mnie… łaska która mnie zawraca sercem do kochania pasterzy w tym Kościele … kocham Jezusa!”

______________________

Zdjecie: SECiM Manchester