Po raz drugi w Płocku festiwalowi Reggaeland towarzyszyła Przystań Miłosierdzia  

0
1366
Przystań Miłosierdzie

Około 75 osób zaangażowało się w akcję ewangelizacyjną pod nazwą Przystań Miłosierdzia, która w dniach 10-13 lipca odbywała się w Płocku równolegle z festiwalem muzycznym Reggaeland. Ewangelizatorzy przechodzili formację i równocześnie ewangelizowali na plaży nad Wisłą uczestników Reggaelandu. Głównym organizatorem przedsięwzięcia była parafia św. Bartłomieja (farna) w Płocku.

Akcja ewangelizacyjna pod nazwą PrzystańMiłosierdzia (nazwa nawiązująca do pierwszego objawienia się Jezusa Miłosiernego św. Faustynie Kowalskiej w Płocku 22 lutego 1931 r.) podczas płockiego Reggaelandu odbyła się po raz drugi.

Składała się ona z dwóch części. Ewangelizatorzy przyjechali do Płocka z Lublina, Siedlec, Torunia i Poznania, byli nimi także członkowie płockich wspólnot m.in. Laboratorium Wiary – Ruch Rodzin Nazaretańskich i Diecezjalnej Szkoły Nowej Ewangelizacji im. św. Łukasza Ewangelisty. Uczestniczyli oni w spotkaniach formacyjnych w płockim seminarium. W programie pt. „Spotkać Boga” były m.in. konferencje, grupy dzielenia, wspólna modlitwa.

„Fundamentem naszych spotkań było przyjęcie wiernej miłości Bożej. Dopiero wtedy możemy spotkać Boga w Jego słowie, w Eucharystii, we własnej słabości, we wspólnocie” – komentował na zakończenie Przystani Miłosierdzia ks. Grzegorz Zakrzewski, student KUL-u i ewangelizator, kilkukrotny uczestnik Przystanku Jezus podczas Woodstocku.

Poza tym uczestnicy spotkania ewangelizowali indywidualnie na plaży nad Wisłą  uczestników Reggaelandu. Ubrani w niebieskie koszulki z symbolem Ducha Świętego i wyposażeni w identyfikatory, zachęcali swoich rozmówców do przyjęcia Jezusa jako Pana i Zbawiciela, odpowiadali na ich pytania, dyskutowali na trudne tematy. Byli przyjmowani ze zrozumieniem i życzliwością Wielu z nich wracało z ewangelizacji na nocleg dopiero nad ranem.

Poza tym ewangelizatorzy wzięli udział w debacie o wolności, która odbyła się w ramach obchodzonego w Płocku Roku Wolności. Debatę prowadził Darek Malejonek z Maleo Reggae Rockers: „Jestem człowiekiem w procesie do wolności. Mam jeszcze wiele ograniczeń, moje pożądliwości, moje myślenie, nawyki, moja mentalność i oczywiście lęk, są przeszkodą. Ale i tak jestem milion razy bardziej wolny, niż byłem 10 lat temu. Ale wierzę w to, że będę wolny” – przekonywał Malejonek.

Ponadto podczas Przystani Miłosierdzia kilku księży pełniło posługę spowiedników. Wszyscy chętni: ewangelizatorzy i uczestnicy festiwalu, mogli też uczestniczyć w adoracji Najświętszego Sakramentu w kościele parafii św. Bartłomieja.

W Przystani Miłosierdzie wzięło udział 60 ewangelizatorów i 15 osób wspomagających. Głównym organizatorem ewangelizacyjnej akcji była parafia św. Bartłomieja w Płocku z ks. proboszczem Wiesławem Gutowskim, przy wsparciu ks. Grzegorza Zakrzewskiego,  wydziału duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej, Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki, Parafialnego Zespołu Caritas oraz Caritas Diecezji Płockiej.