Płock: rekolekcje ewangelizacyjne dla doradców życia rodzinnego

0
2130

50 doradców życia rodzinnego z diecezji płockiej wzięło udział w rekolekcjach ewangelizacyjnych, które w dniach 3-5 października odbywały się Młodzieżowym Centrum Edukacyjno-Wychowawczym „Studnia” w Płocku. Wspólnie m.in. modlili się o owoce rozpoczętego Synodu o rodzinie. Na zakończenie wszyscy otrzymali podpisaną przez biskupa płockiego, Piotra Liberę, misję kanoniczną na kolejny rok posługi.
Doradcy życia rodzinnego podczas 3 dni rekolekcji ewangelizacyjnych wspólnie modlili się za Synod o rodzinie, adorowali Najświętszy Sakrament (także przez całą noc z soboty na niedzielę), słuchali konferencji, korzystali z sakramentu pokuty oraz uczestniczyli w grupach dzielenia.

– Tego typu rekolekcje były dla doradców nowym doświadczeniem – uważa dr Iwona Zielonka, Diecezjalny Doradca Życia Rodzinnego. – Poprzednie miały bardziej charakter szkoleniowo-warsztatowy, tym razem jednak organizatorom zależało na tym, żeby doradcy doświadczyli odnowy duchowej. Towarzyszenie duchowe jest im bardzo potrzebne, o czym mówili zresztą na zakończenie spotkania. Wyrazili też gotowość do wypełniania zadań, do których będą posyłani – relacjonuje dyrektor Diecezjalnej Szkoły Nowej Ewangelizacji im. św. Łukasza Ewangelisty.

Katarzyna Brusk-Zaręba, która od 4 lat pełni funkcję doradcy życia rodzinnego w dekanacie Pułtusk oraz współprowadzi „Spotkania dla Narzeczonych” uważa, że dla doradców czas rekolekcji był ważny duchowo, natomiast jego owoce dopiero się pojawią. – W świecie, w którym ma miejsce laicyzacja i nagonka na rodzinę, przed młodymi ludźmi stoi 28-letnia kobieta, żona i matka dwojga dzieci, która świadectwem swego życia pokazuje im, że rodzina daje szczęście. Na te przedślubne spotkania narzeczeni przychodzą z pewnymi stereotypami, ale dociera do nich to, co mówi im młoda kobieta, posiadająca rodzinę – opowiada z satysfakcją o swej posłudze doradczyni.

Marek Skalski, od 2 lat doradca życia rodzinnego w parafii św. Jakuba Apostoła w Płocku oraz prowadzący „Spotkania dla Narzeczonych” w Centrum Psychologiczno-Pastoralnym „Metanoia” w Płocku, uważa, że dobrze się stało, iż rekolekcje miały przede wszystkim charakter duchowy, a zdecydowanie mniej szkoleniowy. – Praca doradcy życia rodzinnego związana jest z misją kanoniczną – wypełnienia pewnego powołania, a więc jeśli nie ma się świadomości, po co to się robi, ta posługa traci sens – twierdzi M. Skalski.

Przyznaje, że w swojej praktyce doradcy spotyka się najczęściej z problemami na płaszczyźnie duchowej. – Na „Spotkania dla Narzeczonych” często trafiają ludzie bardzo oddaleni od Boga i od Kościoła, do których trzeba trafić oraz gdy chodzi o relacje w związku – żyjąc we współczesnym, rozkrzyczanym świecie, wielu z nich musi nad nimi bardzo dużo pracować – mówi.

W rekolekcjach ewangelizacyjnych w Płocku wzięło udział 50 osób: doradców życia rodzinnego, psychologów, pedagogów, lekarzy. Na co dzień posługują w parafialnych poradniach życia rodzinnego, poza tym służą swoją wiedzą i doświadczeniem podczas „Spotkań dla Narzeczonych”. Wielu z nich angażuje się także w prace Diecezjalnego Duszpasterstwa Rodzin.

Na zakończenie rekolekcji uczestnicy otrzymali podpisaną przez biskupa płockiego Piotra Liberę misję kanoniczną na kolejny rok pełnienia funkcji doradcy życia rodzinnego.

Rekolekcje dla doradców życia rodzinnego zorganizowało Diecezjalne Duszpasterstwo Rodzin i Diecezjalny Doradca Życia Rodzinnego. Odbywają się one raz w roku, mają charakter szkoleniowo-formacyjny.

eg / Płock

___________________________________
Tekst umieszczony dzięki współpracy z serwisem www.kai.pl