Przygotowanie do beatyfikacji sł. Bożej Pauliny Jaricot, do Misyjnego Synodu Dzieci oraz ważne jubileusze to tematy przewodnie programu Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce na najbliższy rok.

W związku z pandemią COVID-19 nie odbędzie się Ogólnopolskie Jesienne Spotkanie PDM i innych środowisk misyjnych. Dyrekcja Krajowa PDM przygotowała misyjne pakiety informacyjne, które 8 września otrzymali księża dyrektorzy diecezjalni PDM, referentki i referenci zakonni ds. misji oraz animatorzy świeccy z całej Polski.

Dyrektor krajowy PDM w Polsce ks. Tomasz Atłas podkreśla: „Oprócz zwyczajnej pracy chcemy już przygotowywać się do roku 2022. W tym bowiem roku przypadnie 400-lecie powołania do życia Kongregacji Ewangelizacji Narodów, 200-lecie powstania Dzieła Rozkrzewiania Wiary oraz setna rocznica podniesienia Dzieła Rozkrzewiania Wiary, Dzieła św. Piotra Apostoła i Dzieła Misyjnego Dzieci do rangi dzieł papieskich. Z tej okazji planujemy Misyjny Synod Dzieci oraz jubileuszową pielgrzymkę Żywego Różańca i PDRW na Jasną Górę”.

Siostra Monika Juszka RMI dodaje, że przygotowane na ten rok szkolny materiały formacyjne dla dzieci stanowią pierwszym etap przygotowania do Misyjnego Synodu Dzieci. Zwraca uwagę również na dwie nowości w Papieskim Dziele Misyjnym Dzieci: „W odpowiedzi na wezwanie papieża w roku Laudato Si’, podjęliśmy w mediach społecznościowych cykl spotkań nazwanych „Ekowtorki z PDMD”. Przygotowaliśmy również ekomodlitwę”. Sekretarz krajowa PDMD zapowiedziała, że tegoroczna akcja Kolędników Misyjnych, niezależnie od tego, w jakiej formie będzie przeprowadzona, poświęcona będzie masajskim dzieciom.

Dyrektor krajowy PDM w Polsce zaprasza również do radosnego oczekiwania na beatyfikację sł. Bożej Pauliny Jaricot, założycielki Dzieła Rozkrzewiania Wiary oraz Żywego Różańca. „Chciałbym zachęcić Was, abyście indywidualnie, ale i w swoich środowiskach przygotowywali się duchowo do tej beatyfikacji, szczególnie myślę o różach Żywego Różańca. Niestety, jak dotąd nie wiadomo, kiedy odbędzie się ta uroczystość” – dodaje ks. Atłas.

O zbliżającym się Światowym Dniu Misyjnym opowiada ks. Maciej Będziński, sekretarz krajowy PDRW i PDPA. „Przed nami październik i Niedziela Misyjna 18 października. Włączmy się w naszych parafiach w modlitwy i pomoc materialną dla milionów naszych braci i sióstr na terytoriach misyjnych”. Ksiądz Będziński przypomina, że Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary służy budzeniu odpowiedzialności misyjnej. „Jeśli tylko sytuacja epidemiologiczna pozwoli, chcielibyśmy wrócić do spotkań w terenie” – mówił o planach.

W Dziele św. Piotra Apostoła w listopadzie ruszy kolejna edycja projektu AdoMiS (Adoptuj Misyjnych Seminarzystów) jako pomoc dla kleryków i nowicjuszy na terenach misyjnych. „PDPA służy rozbudzeniu powołań i wspieraniu ich formacji w krajach misyjnych. Opiekujemy się przeszło 70 tysiącami kleryków w blisko 2500 seminariach na 5 kontynentach” – podkreśla ks. Będziński.

Ojciec Luca Bovio IMC, sekretarz krajowy PUM, zapowiedział, że z powodu pandemii formuła tegorocznego Czuwania Papieskiej Unii Misyjnej, zaplanowanego na 5/6 grudnia na Jasnej Górze, zostanie dostosowana do panujących warunków.

16 września, pomimo braku możliwości tradycyjnego spotkania, dyrektor krajowy PDM w Polsce ks. Tomasz Atłas poprowadzi wspólną modlitwę podczas Apelu Jasnogórskiego w Kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej.

____________
Źródło: eKai.pl