11 marca w Poznaniu odbyło się Pierwsze Święto Ubogich, zorganizowane przez Fundację Pro Publico we współpracy z Caritas Archidiecezji Poznańskiej. Do posługi na rzecz ubogich włączyły się także Wspólnota Przymierze Miłosierdzia, Szkoła Nowej Ewangelizacji, Fundacja Pomocy Wzajemnej – Barka, a także szereg innych instytucji i osób prywatnych.

Organizatorzy mówią: “Ubodzy przyszli do Kościoła w koszulach, wykąpani, ogoleni i pachnący. Dzień wcześniej otrzymali świeże czyste ubrania, buty i środki czystości a w dzień wydarzenia mogli skorzystać z łaźni na ulicy Krańcowej, która była otwarta specjalnie z tej okazji.”

Część osób Bezdomnych na miejsce wydarzenia przywiózł Autobus Pomocy. Kilkanaście minut przed godziną 15.00  wszyscy zgromadzili się w Kościele św. Michała Archanioła na ulicy Stolarskiej. Wielu bezdomnych skorzystało z możliwości spowiedzi świętej.

“Msza Święta była prawdziwie wspólnotowym doświadczeniem. Nasi Bezdomni Bracia służyli jako ministranci, zanieśli do ołtarza dary oraz koszyk z wypisywanymi przez siebie intencjami, wypowiadali wezwania w modlitwie wiernych, czytali Słowo Boże oraz asystowali kapłanom przy rozdzielaniu Komunii Świętej. Były to dla nas wzruszające momenty” – piszą organizatorzy na swoim profilu na Facebooku.

Po Mszy Świętej rozpoczęła się adoracja Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Miała ona dwie wyraźnie części. Był czas radosnego uwielbienia i dziękczynienia oraz czas wyciszenia i zamyślenia. Na końcu kapłan wziął Pana Jezusa i podszedł do każdego udzielając błogosławieństwa.

Organizatorzy piszą: “Z Kościoła przeszliśmy do Sali Jana Pawła II gdzie odbyła się uroczysta agapa. Dzięki wsparciu kilku restauracji , Fundacji Barka oraz wielu ludzi dobrego serca była to prawdziwa uczta. Był to czas rozmów oraz integracji. Wydarzenie uświetnił występ artystyczny dziewczynki, która zaśpiewała o tym aby nigdy się nie poddawać. Spotkanie zakończyliśmy odśpiewaniem ulubionych piosenek i pieśni naszych Ubogich Braci i Sióstr.”

Ks. Waldemar Szlachetka z Fundacji Pro Publico zaznacza, że wydarzenie to było inauguracją comiesięcznego Święta Ubogich w Poznaniu.

_____________________________

Źródło: Pro Publico – W Służbie Ubogim

Fot: Robert Woźniak