Pierwsze rekolekcje oparte o adhortację „Evangelii Gaudium”

0
1311
Ruch Światło-Życie

Papieska adhortacja „Evangelii Gaudium” była tematem rekolekcji, które przeżywali w ostatni wekend główni odpowiedzialni Ruchu Światło-Życie zebrani na Oazie Rekolekcyjnej Diakonii Jedności w Porszewicach k. Łodzi. Rekolekcje prowadził ks. Adam Wodarczyk, moderator generalny Ruchu Światło-Życie.

Zapoznając się z bogatą treścią adhortacji uczestnicy rekolekcji rozważali, w jaki sposób jej wskazania wprowadzić w życie wspólnot oazowych. Jak stwierdził ks. Wodarczyk, adhortacja jest dokumentem, który może „podnieść ciśnienie” u osób ją czytających – z jednej strony przez wzbudzenie entuzjazmu ale z drugiej przez konkretność wezwań i wymagań, jakie stawia, przez mocne diagnozy współczesnego świata ale również i Kościoła.

Według moderatora generalnego Ruchu Światło-Życie dokument jasno pokazuje, że oczekiwana reforma Kościoła dokonana przez papieża Franciszka, nie będzie reformą jedynie Kurii Rzymskiej ale ma być przemianą myślenia i działania każdego katolika. „Przemianę trzeba zacząć od samego siebie”. Ks. Wodarczyk zwracał uwagę na prosty i bezpośredni styl adhortacji, raczej rzadko spotykany w dokumentach kościelnych.

Oaza Rekolekcyjna Diakonii Jedności to coroczne rekolekcje gromadzące głównych odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie – księży moderatorów, pary odpowiedzialne Domowego Kościoła, odpowiedzialnych za wspólnoty i diakonie ruchu oazowego. W tegorocznych rekolekcjach uczestniczyło ponad 80 osób, w tym 20 księży.

Krzysztof Jankowiak / Łódź

 

____________________________________

Tekst umieszczony dzięki współpracy z serwisem www.kai.pl