1. Formacja intelektualna
Formacja intelektualna w OSE odbywa się na drodze wykładów, dyskusji akademickich, zajęć proponowanych przez prowadzących jak i niezastąpionego elementu: pracy osobistej uczestników. Praca ta jak i osobiste konsultacje mogą odbywać się także poza zajęciami w ramach modułów przez internet w zakresie zaproponowanym przez prowadzących.
2. Formacja warsztatowa
Zajęcia warsztatowe prowadzone w ramach OSE są istotną i integralną częścią programu formacyjnego. Ich zadaniem jest przygotowanie uczestnika do ewangelizacji bezpośredniej jak i wprowadzenie w doświadczenie ewangelizacyjne. Zajęcia prowadzone są przez osoby zajmujące się ewangelizacją profesjonalnie zgodnie ze swoim wykształceniem, doświadczeniem i pełnioną na co dzień posługą.
- Każdy z prowadzących zajęcia warsztatowe może w ramach swojej grupy ćwiczeniowej prowadzić zespołowo jak i indywidualnie zajęcia uzupełniające on-line za pomocą wideokonferencji, korespondencji e-mail, webinarów tematycznych pomiędzy poszczególnymi modułami.
- Zajęcia warsztatowe prowadzone są w grupach dwudziestoosobowych do których samodzielnie zgłaszają się uczestnicy OSE podczas wypełniania formularza zgłoszeniowego. Przynależność do grupy warsztatowej obowiązuje na czas trwania całej edycji OSE (cztery moduły).
- Zmiana grupy warsztatowej może być dokonana w drodze wyjątku i wyłącznie z bardzo poważnych przyczyn za zgodą Rady Koordynatorów OSE. Rada Koordynatorów zastrzega sobie prawo do dokonywania przesunięć w grupach warsztatowych w porozumieniu z osobami zainteresowanymi.
- W ramach zajęć warsztatowych przewidziany jest także udział w projektach ewangelizacyjnych przygotowywanych wspólnie z Zespołem Konferencji Episkopatu Polski do spraw Nowej Ewangelizacji.
- Tematyka warsztatów czwartej edycji OSE:
Warsztat 1. – Swobodny mówca (Krzysztof Najdowski)
Warsztat 2. – Ewangelizacja w cyberprzestrzeni (ks. Mateusz Buczma)
Warsztat 3. – Warsztat dla głoszących (o. Andrzej Makowski)
Warsztat 4. – Warsztat socjologiczny (Kaja Kaźmierska)
Warsztat 5. – Duch i muzyka (Hubert Kowalski)
Warsztat 6. – Twórczość ewangelizacyjna (John Paul i Jakub Bierć)
Warsztat 7. – Organizacja wydarzeń ewangelizacyjnych (ks. Artur Godnarski)
Warsztat 8. – Organizacja i zarządzanie finansami w ramach projektów ewangelizacyjnych (Krzysztof Ciuła)
Warsztat 9. – Mężczyzna niepozostawiony (Andrzej Lewek)
3. Formacja duchowa
Niezastąpionym elementem w procesie pedagogicznym OSE jest formacja duchowa, realizowana na różnych etapach w zróżnicowanej formie. Jej podstawą jest Słowo Boże przenikające poszczególne formy aktywności duchowej na które składają się:
- Modlitwa osobista [medytacja; skrutacja Słowa Bożego (scrutatio); lectio Divina]
- Modlitwa wspólnotowa [uwielbienie, adoracja NS, Liturgia Godzin]
- Celebracja Liturgii Eucharystii
- Spotkania modlitewno-ewangelizacyjne