Msza Święta pod przewodnictwem bpa Nicholasa DiMarzio

0
1152

Dzisiejszej Eucharystii na II Kongresie przewodniczył bp Nicholas DiMarzio – ordynariusz diecezji Brooklyn. Na wstępie powiedział, że mimo iż będziemy w czasie tej liturgii posługiwali się różnymi językami, to łączy nas język miłości, który wszyscy doskonale rozumiemy.

Bp Grzegorz Ryś, który w czasie dzisiejszej Eucharystii wygłosił homilię odniósł się do fragmentu Ewangelii Mt 9,9-13 mówiącego o powołaniu celnika Mateusza. Zauważył on, że centralnym elementem tego opisu nie jest sprawa powołania Mateusza, ale to, że w domu Mateusza wokół Jezusa gromadzi się Kościół – celnicy i grzesznicy. Grzesznik, który się nawraca, przyprowadza do Jezusa wielu takich, jak on. Inaczej jest z tymi, którzy uważają się za sprawiedliwych – nie tylko nikogo nie przyprowadzają, ale też odrzucają tych, którzy przyszli: “Dlaczego wasz nauczyciel jada wspólnie z celnikami i grzesznikami?”

To, co jest znamienne w opisie wg. św. Mateusza, to to, w przeciwieństwie do innych ewangelistów, podaje swoje imię. Mateusz oznacza “dar Jahwe”. Tylko Jezus dojrzał w nim – złodzieju, oszuście, który okradając swoich, wysługuje się rzymskiemu okupantowi, “dar Boga”. Zobaczył w nim już Apostoła, jednego z Dwunastu, który jest Mu podarowany przez Ojca.

Mimo tego, że żyjemy w grzechu, z którego nie potrafimy się wyrwać, Jezus widzi w nas dar od Boga i właśnie takich nas posyła. Nie czeka, aż się zmienimy, aż zerwiemy z grzechem, ale powołuje nas i w tym akcie powołania już nas leczy.

___________________

Fot. Zbigniew Biel – https://www.facebook.com/zbigniew.radom?fref=ts