Młodzi o SMAP-ie: wyjątkowa atmosfera i doświadczenie Boga

0
1015

SMAP jest okazją na osobiste doświadczenie Boga – mówi Faustyna, uczestniczka 20. Spotkania Młodych Archidiecezji Przemyskiej (SMAP), które od wczoraj odbywa się w Przeworsku pod hasłem: „Idźcie i bądźcie solą ziemi”. Bierze w nim udział ponad 4 tys. osób.

– Myślę, że każdy wynosi ze SMAP-u coś takiego czemu nie chce nadawać rozgłosu, jest to takie osobiste doświadczenie Boga, które jest tylko dla niego. Wydaje mi się, że dla większości osób punktem kulminacyjnym jest adoracja krzyża, chyba wtedy Pan Jezus najmocniej dotyka wszystkich i to nabożeństwo daje największe owoce – mówi Faustyna. Nastolatka uważa, że SMAP jest dużym świadectwem wiary również dla mieszkańców, ponieważ na ogół trudno spotkać tak dużą grupę młodzieży, która pokazuje się od dobrej strony.

Na Spotkanie Młodych po raz kolejny przyjechał także Piotrek. – Przyjeżdżają tu osoby z różnych szkół, parafii i środowisk, czasem nawet wydawałoby się niekoniecznie bliskich Kościołowi. I to jest cenne, że wszyscy potrafią stworzyć wspaniałe wydarzenie i ciepłą, dobrą atmosferę – mówi.

W Przeworsku trwa drugi dzień Spotkania Młodych Archidiecezji Przemyskiej. Sobota rozpoczęła się od Mszy św. w kościołach stacyjnych oraz spotkań w grupach dzielenia. Temat dzisiejszego brzmiał: „Człowiek sumienia – solą ziemi” i był oparty o List Pasterski abpa Józefa Michalika na Adwent 2012 r. Jutro natomiast pochylą się nad słowami: „Idźcie i ewangelizujcie digitalny kontynent” zaczerpniętymi z Orędzia Benedykta XVI na Światowe Dni Młodzieży w Rio de Janeiro.

Po południu na uczestników czeka program „Dumni z Ewangelii”. Z koncertem wystąpi Beata Bednarz i Diakonia Muzyczna Archidiecezji Przemyskiej oraz zespół Malchus. Gościem SMAP-u będzie również aktor Dariusz Kowalski, znany z serialu „Plebania”. Istnieje również możliwość zwiedzania z kustoszem Sanktuarium Bożego Grobu – jednego z dwóch takich w Polsce – oraz Muzeum w Przeworsku. Program ewangelizacyjny zaprezentuje również Szkoła Nowej Ewangelizacji Archidiecezji Przemyskiej.

Wieczorem odbędzie się odbędą się nabożeństwa adoracji krzyża, natomiast niedzielna procesja z palmami i Msza św. na Rynku została odwołana ze względu na trudne warunki atmosferyczne. Eucharystie odbędą się w trzech kościołach stacyjnych.

Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej jest jednym z największych tego typu wydarzeń w Polsce. Organizowane jest od 1994 r. w weekend przed Niedzielą Palmową w związku z przypadającym wówczas Ogólnoświatowym Dniem Młodzieży w łączności z Ojcem Świętym. W kolejnych latach gospodarzem SMAP-u jest inne miasto diecezji. Przeworsk gościł młodzież w 2006.

pab / Przeworsk

____________________________________________

Tekst umieszczony dzięki współpracy z serwisem www.kai.pl