Ludźmierz: bp Ryś poprowadzi XII Rekolekcje z ks. Tischnerem

0
1491

Chłopska godzina szczerości, koncerty, modlitwy, złożą się na program XII Rekolekcji z ks. Tischnerem, które poprowadzi w Ludźmierzu bp Grzegorz Ryś. Rekolekcje pod hasłem „Wierzę w Boga” potrwają od 20 do 22 marca.

Rekolekcje rozpoczną się w piątek wieczorem 20 marca od Mszy św., którą uświetni chór Magnificat z Ludźmierza. Po liturgii będzie miał miejsce program poetycko muzyczny poświęcony ks. Tadeuszowi Juchasowi, wieloletniemu proboszczowi w Ludźmierzu, który przegrał walkę z chorobą w maju ubiegłego roku. Pierwszy dzień zakończy się nabożeństwem Drogi Krzyżowej i pierwszą odsłoną cyklu „Nocne rozmowy z rekolekcjonistą”, które poprowadzi Wojciech Bonowicz, redaktor krakowskiego „Znaku”.

W drugim dniu rekolekcji z jego uczestnikami spotka się m.in. kapucyn o. Piotr Jordan Śliwiński, który poprowadzi nabożeństwo pokutne. Będzie też możliwość rozmowy z ojcami kapucynami i przystąpienia do sakramentu pojednania.

Ciekawie zapowiadają spotkania z bratem Michałem Dragonem OSB i ks. Manfredem Deselaersem, które odbędzie się pod hasłem „Wierzę w Boga…po Auschwitz”. Gościem rekolekcji będzie także dr Joanna Święcicka.

Rekolekcje Tischnerowskie są zawsze okazją nie tylko do przemyśleń i zadumy, ale także do zgłębienia góralszczyzny. Taka możliwość zapewne będzie w czasie punktu „Chłopy na manowcach, czyli chłopska godzina szczerości”. Gospodarzem spotkania będzie dr Stanisława Trebunia-Staszel wraz z góralkami.

Jednym z punktów drugiego dnia rekolekcji będzie monodramat zatytułowany „Kolega Mela Gibsona” w wykonaniu aktora Jerzego Pala z teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. Zaplanowano ponadto program poetycko-muzyczny pt. „Jest wśród nas” – pamięci ks. Józefa Tischnera. Na zakończenie drugiego dnia rekolekcji odbędzie się Koncert „Misterium Męki Pańskiej” w wykonaniu chóru Gorce z Nowego Targu pod dyrekcją Joanny Szczerby oraz Podhalańskiej Grupy Teatralnej, którą prowadzi Anna Malacina. Koncert dopełni wieczorna debata „Czy jest wśród nas Tischner”.

Ostatni dzień rekolekcji rozpocznie się od godz. 9. Bp Grzegorz Ryś będzie wtedy przewodniczył Mszy św. w ludźmierskim sanktuarium. Zaś o godz. 10.30 w Domu Pielgrzyma Wojciech Bonowicz poprowadzi z hierarchą rozmowę zatytułowaną „Kościół w dzisiejszym świecie”. Ostatnim punktem programu będzie sztuka teatralna „Skarby” w wykonaniu uczniów i absolwentów szkoły w Łopusznej.

Z Ludźmierza uczestnicy rekolekcji pojadą do Łopusznej, rodzinnej miejscowości ks. prof. Józefa Tischnera, gdzie odbędzie się spotkanie modlitewne przy grobie autora „Etyki Solidarności”. W tym roku przypada 15. rocznica śmierci ks. prof. Józefa Tischnera.

XII Rekolekcje Tischnerowskie organizuje sanktuarium maryjne w Ludźmierzu, Stowarzyszenie „Drogami Tischnera” z Kazimierzem Tischnerem, bratem zmarłego kapłana. Wsparcia udzielają samorządy lokalne.

jg / Ludźmierz

___________________________________
Tekst umieszczony dzięki współpracy z serwisem www.kai.pl