Lublin: dziś rozpoczyna się w Forum Młodych Archidiecezji Lubelskiej

0
1547
Chrześcijanin to nie lamus

Forum Młodych Archidiecezji Lubelskiej zainicjuje nabożeństwo Drogi Krzyżowej tradycyjnie sprawowane na terenie byłego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego na Majdanku. Zakończy się w niedzielę uroczysta Msza św. w ramach lokalnych obchodów Światowego Dnia Młodzieży, poprzedzona procesją z palmami.

Droga Krzyżowa na Majdanku rozpocznie się w piątkowy wieczór o 18.00. Co roku jest przejmującym czasem modlitwy ogarniającej Chrystusowym krzyżem „misterium nieprawości” zbrodni XX wieku oraz współczesne miejsca cierpienia i niszczenia życia. Takie miejsca czasami rodzą wielkich świadków – w obozie na Majdanku był nim grekokatolicki ksiądz bł. Emilian Kowcz, zwany „proboszczem Majdanka”.

Istotnym dniem dla dyskusji i świadectw młodzieżowego forum będzie sobota 23 marca. Młodzi spotkają się o 10.00 w Starej Auli KUL i tam będą mieć okazję do odpowiedzi na pytanie „Co jest sensem mojego życia?” W spocie przygotowanym dla rówieśników sami młodzi pytają, czy jest to m.in. „nauka, pieniądze, sława, imprezy, seks, podążanie za tłumem, moda, facebook”? – A może w Tobie jest coś więcej? – dodają.
„Pragniemy, aby towarzyszyło nam hasło: Zejdź do głębin” – zapowiadał ks. Marek Urban, wikariusz biskupi ds. młodzieży, na zakończenie Wieczoru Ewangelizacyjnego Młodych w środę w lubelskim kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego. – Zastanowimy się, do czego zaprasza współczesną młodzież sam Jezus – dodaje ks. Marek.

Sobotni wieczór przyniesie muzykę i świadectwo związanego z hip-hopem „Frenchmana”. Autor płyty – właśnie – „Świadectwo” to młody człowiek o francusko-polskim pochodzeniu, który dzieciństwo spędził w Afryce. Przy okazji wykonywania utworów muzycznych inspiruje duchowo dzieleniem się owocami swego głębokiego nawrócenia.
W Niedzielę Palmową młodzi zgromadzą się najpierw o 10.00 w auli Metropolitalnego Seminarium Duchownego, a bohaterem spotkania będzie św. Paweł Apostoł, największy ewangelizator. – Ma on wiele do powiedzenia współczesnej młodzieży – podkreślał ks. Urban. Zostaną także przedstawione sylwetki wybranych współczesnych misjonarzy – męczenników.

Procesja z palmami przejdzie ulicami Śródmieścia do kościoła pw. Nawrócenia św. Pawła i tam o 13.00 rozpocznie się uroczysta Msza św. W innych miastach Lubelszczyzny lokalne obchody Światowego Dnia Młodych rozpoczną się w niedzielne popołudnie – w Chełmie o 15.00, w Puławach o 17.15.
Ogólnoświatowe Dni Młodzieży odbędą się latem tego roku w Brazylii. W nawiązaniu do tego wydarzenia, na które niewielu z naszej młodzieży może pojechać, zorganizowane zostanie spotkanie pod Lublinem, w największej świątyni Lubelszczyzny. – Obecne Forum Młodych stanowi ważny krok w przygotowaniach do Spotkania Młodych 24 sierpnia w Garbowie – zapowiada diecezjalny duszpasterz młodzieży, zachęcając jednocześnie do wcześniejszego zaplanowania udziału w tym wydarzeniu.

kh / Lublin

____________________________________________
Tekst umieszczony dzięki współpracy z serwisem www.kai.pl