Ks. Michał Olszewski SCJ: posługa misjonarzy miłosierdzia wciąż jest aktualna

0
396
Ks. Michał Olszewski SCJ – fot. Profeto.pl

Sakrament pokuty i pojednania zajmuje nieprawdopodobnie ważne miejsce w pontyfikacie papieża Franciszka. A papież bardzo mocno odnosi do naszej posługi słowa o tym, że Pan Bóg nie męczy się przebaczaniem – mówi w rozmowie z KAI ks. Michał Olszewski SCJ, rzecznik prasowy Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji i misjonarz miłosierdzia, przebywający obecnie w Rzymie z okazji rozpoczynającego się jutro III Światowego Spotkania Misjonarzy Miłosierdzia.

– Z misjonarzami miłosierdzia kolejne osoby wciąż umawiają się na spowiedź. Nasza działalność jest szczególnie związana z posługą wobec księży, także dlatego, że oprócz profanacji Najświętszego Sakramentu, praktycznie wszystkie grzechy, których rozgrzeszenie zastrzeżone jest dla Stolicy Apostolskiej, dotyczą księży – mówi w rozmowie z KAI ks. Michał Olszewski SCJ, rzecznik prasowy Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji. Jest on także jednym z 70 polskich kapłanów, posługujących jako misjonarze miłosierdzia, którzy otrzymali od papieża możliwość rozgrzeszania grzechów zarezerwowanych dla Stolicy Apostolskiej. 

Obecnie sercanin przebywa w Rzymie, w związku z rozpoczynającym się w sobotę trzydniowym III Światowym Spotkaniem Misjonarzy Miłosierdzia, zorganizowanym z inicjatywy Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji. Spotkanie to, jak wyjaśnia ks. Olszewski, ma duże znaczenie dla codziennej posługi kapłanów, którzy od 2016 r., z inicjatywy papieża Franciszka, pełnią szczególną rolę wśród spowiedników. 

– Papieżowi zależy na tym, by spotykając się z nami na kilka dni w Rzymie formować nas do tego, jak spowiadać. Dwa pierwsze spotkania były wyjątkowe, potem mieliśmy dwa lata przerwy z powodu pandemii i teraz znów mamy tę okazję. Te spotkania podkreślają ten wymiar spowiedzi, jakim jest doświadczenie miłosierdzia i przytulenie – mówi kapłan.

– Franciszek bardzo często w kontekście naszej posługi przypomina właśnie o tym. Człowiek, który przychodzi do konfesjonału, nie może odejść od niego nieprzytulony. Nawet, jeśli z jakiegoś powodu nie może otrzymać rozgrzeszenia. Papież o tym przypomina, a sakrament pokuty i pojednania zajmuje nieprawdopodobnie ważne miejsce w jego pontyfikacie. Ojciec Święty mocno odnosi też do naszej posługi swoje słowa o tym, że Pan Bóg nie męczy się przebaczaniem, że grzechy, z którymi przychodzimy do spowiedzi, mogą się powtarzać, ale przebaczenie jest zawsze nowe. To formowanie nas, jako misjonarzy miłosierdzia, do posługi w konfesjonale jest wyjątkowym doświadczeniem i pomaga, kiedy siadamy do konfesjonału – powiedział ks. Olszewski.

III Światowe Spotkanie Misjonarzy Miłosierdzia odbędzie się w Rzymie w dn. 23-25 kwietnia. Jego centralnym punktem będzie koncelebra Mszy św. z Ojcem Świętym w Niedzielę Miłosierdzia w Bazylice Watykańskiej.

Źródło: KAI