Kraków: wkrótce inauguracja Roku Wiary i ewangelizacja miasta

0
892

Jednym z najważniejszych wydarzeń organizowanych w Krakowie w ramach ogłoszonego Roku Wiary będzie ewangelizacja miasta, która rozpocznie się 19 października na stadionie Cracovii. Natomiast inauguracja Roku Wiary w archidiecezji krakowskiej odbędzie się 11 października podczas Mszy św., którą w katedrze na Wawelu odprawi bp Jan Szkodoń. Z tej okazji w diecezji została uruchomiona specjalna strona internetowa www.rokwiary.diecezja.pl.

Z okazji rozpoczynającego się Roku Wiary, kard. Stanisław Dziwisz zaprasza na uroczystą inaugurację tego wydarzenia. W liście do wiernych metropolita krakowski zwraca uwagę, że 11 października br. na placu św. Piotra, Ojciec Święty Benedykt XVI dokona uroczystego otwarcia Roku Wiary, podczas trwającego w Rzymie XIII Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów na temat „Nowa ewangelizacja dla przekazu wiary chrześcijańskiej”. Zaproszenie hierarcha skierował do wspólnot seminaryjnych, zakonnych i diecezjalnych, zakonów męskich i żeńskich, osób konsekrowanych, organizacji, ruchów i stowarzyszeń katolickich.

„Ufam, że ten święty czas, poprzez postawę i zaangażowanie ludzi wierzących, w tym oddanych Bogu poprzez święcenia i śluby zakonne, ukaże światu piękno wiary i stanie się dla wielu inspiracją do jej głębszego przeżywania i podejmowania odważnego świadectwa” – napisał kardynał.

Diecezjalne otwarcie Roku Wiary w katedrze na Wawelu odbędzie się 11 października o godz. 16. 30. Mszy św. będzie przewodniczył bp Jan Szkodoń, biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej.

Jednym z najważniejszych wydarzeń zaplanowanych w Krakowie z okazji Roku Wiary będzie ewangelizacja miasta. Odbędzie się ona w dniach 19-21 października na stadionie Cracovii oraz w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach.

W ramach tego wydarzenia zaplanowano m.in. wspólne modlitwy za miasto, dzielenie się świadectwami, głoszenie Dobrej Nowiny, koncerty. Ewangelizacja Krakowa w pierwszych dwóch dniach (19 i 20 października) odbywać się będzie na stadionie Cracovii. Natomiast zwieńczeniem tego wydarzenia będzie Msza św. w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach, którą zaplanowano na 21 października. Będzie to nabożeństwo z posłaniem do ewangelizacji w środowiskach pracy, nauki i zamieszkania.

„Celem październikowej ewangelizacji Krakowa jest świadectwo Kościoła, czyli osób, które wierzą, wobec tych, które utraciły swoją wiarę. Wezmą w nim udział zarówno osoby aktywne w Kościele, przedstawiciele różnych ruchów, grup i wspólnot, ale też do osoby, które utraciły wiarę” – powiedział KAI Andrzej Lewek, członek Sekretariatu ds. Nowej Ewangelizacji oraz szef diakonii informacji i mediów. „Wierzymy, że nikt nie odejdzie bez wielkiego doświadczenia, bez odbudowania swojej wiary” – dodał.

Hasłem wydarzenia jest „Bliżej, mocniej, więcej”. Zdaniem organizatorów ukazuje ono, co jest pozytywnego w życiu człowieka, czyli pragnienie bycia bliżej Boga. „To spotkanie może dla każdego z nas oznaczać nowy początek Historii, którą – być może – uznaliśmy już za bezpowrotnie zamkniętą, albo takiej, której tak naprawdę nigdy nie mieliśmy jeszcze odwagi zacząć w sposób wolny i odważny” – napisał w zaproszeniu bp Grzegorz Ryś, przewodniczący Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji. „Każdemu mówię: Przyjdź! Nawet jeśli nie odnajdujesz w sobie wiary. Pozwól, by Jezus mógł Ci pokazać swoje przebite dłonie i powiedzieć „Pokój Wam!” – podkreślił.

Do współpracy w przygotowaniu ewangelizacji Krakowa zaproszone zostały ruchy, stowarzyszenia i wspólnoty katolickie, działające na terenie archidiecezji krakowskiej. Obecnie w prace organizacyjne włączonych jest ponad pięćdziesiąt różnych wspólnot, które zaangażowały się w wybrane przez siebie diakonie.

led / Kraków

__________________________________________

Tekst umieszczony dzięki współpracy z serwisem www.kai.pl