Kraków: inicjatywy dominikanów na Rok Wiary

0
1177

Lekcje religii dla dorosłych, Dominikańska Szkoła Patrzenia, adoracje Chrystusa w Starym Mieście, nocne czuwania, spotkania liturgiczne – to tylko niektóre z propozycji dominikanów z okazji Roku Wiary. Dominikański Ośrodek Liturgiczny razem z krakowskim klasztorem Dominikanów i Bazyliką Mariacką, zachęcają do udziału w wydarzeniach, które mają stać się okazją do głębszego praktykowania wiary.

Dominikanie przygotowali wiele propozycji na ogłoszony przez papieża Benedykta XVI Rok Wiary. Msza św. inaugurująca to wydarzenie odbędzie się 11 października o godz. 19.30 w bazylice oo. Dominikanów w Krakowie. Podczas nabożeństwa przekazany zostanie symbol wiary i uczczone zostaną relikwie św. Piotra z Werony, dominikańskiego męczennika, który umierając, napisał własną krwią na piasku “credo”.
Zaplanowano także adoracje Chrystusa w Starym Mieście, nabożeństwa z kazaniem katechizmowym, rekolekcje dla dorosłych, dyskusje na temat Katechizmu Kościoła Katolickiego, nocne czuwania i katechezy liturgiczne.

Jednym z wydarzeń odbywających się w Roku Wiary będzie Dominikańska Szkoła Patrzenia. Podczas spotkań uczestnicy oglądają i dyskutują na temat ważnych filmów w historii kina. Ponadto Klasztor oo. Dominikanów w Krakowie prowadzi przygotowanie osób dorosłych do przyjęcia sakramentów Chrztu, Bierzmowania i Eucharystii. Z okazji Roku Wiary dominikanie zachęcają do włączenia się w katechumenat. W spotkaniach – oprócz osób przygotowujących się – biorą udział świeccy, którzy już przyjęli sakramenty, a teraz chcą dzielić się doświadczeniem swojej wiary i życia.

W ramach rozpoczynającego się Roku Wiary można także zapisać się do Dominikańskiej Szkoły Kantorów oraz na kurs studium tworzenia średniowiecznych manuskryptów pt. „Skryptorium”. Warsztaty te są próbą ożywienia średniowiecznego skryptorium, wraz jego filozofią, metodami pracy, stylem pisma i zdobień. Uczestnicy będą mogli współtworzyć manuskrypt – będzie to ewangeliarz w stylu XIII-wiecznym.

O wszystkich inicjatywach dominikanów można przeczytać na stronie www.liturgia.pl/rokwiary. Specjalny serwis internetowy, poświęcony tematyce Roku Wiary, zaprezentuje także wkrótce portal Liturgia.pl.

led / Kraków

__________________________________________

Tekst umieszczony dzięki współpracy z serwisem www.kai.pl