Koszalin: ewangelizacja turystów na nadmorskich plażach

0
1784

Nie mają ze sobą żadnych pieniędzy, jedzenia i nie wiedzą wcześniej gdzie będą nocować. Mowa o grupie ewangelizatorów, którzy od 21 lipca wyruszą na plaże środkowego Pomorza. W tym roku będzie ich 80, przy czym jedna z grup przez ponad tydzień będzie stacjonować w Kołobrzegu podczas festiwalu muzyki techno „Sunrise Festiwal 2012”. Jeszcze trzy lata temu, kiedy inicjatywa ruszała, ewangelizacyjnych wolontariuszy było niespełna dwudziestu.

„Chcemy wyjść do tych kilkunastu tysięcy młodych ludzi uczestniczących w festiwalu, dlatego będziemy w pobliżu amfiteatru i mola. Grupa ta obejmie kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, gdzie będzie adoracja Najświętszego Sakramentu przez całą dobę” – informuje KAI ks. Radosław Siwiński, odpowiedzialny za ewangelizację w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Będą też odprawiane dwa nabożeństwa o godz. 15.00 i 20.00, a w międzyczasie – a także nocą – ewangelizatorzy spotykać się z rówieśnikami, żeby mówić im o Ewangelii i przeżywaniu wiary.

Wyjście ekipy z kapłanem na plaże poprzedzają rozpoczynające się 15 lipca pięciodniowe rekolekcje we Wspólnocie Dzieci Łaski Bożej w Lipiu. „Nie zabieramy ze sobą pieniędzy, ani jedzenia. Noclegów też nie planujemy, po to, by doświadczyć tego, jak głosząc Ewangelię, Jezus się o nas troszczy” – tłumaczy ks. Siwiński.

„Dla nas to wielka lekcja pokory, kiedy wychodzimy prosić o jedzenie, podczas gdy w życiu codziennym wielu z nas do tej pory bywało nawet rozrzutnymi. To uczy nas szacunku do jedzenia, pracy i scala wspólnotę, kiedy dzielimy się ze sobą chlebem. Jednakże przede wszystkim pokazuje nam, że można nie tylko dwa tygodnie żyć w pełnym zaufaniu wobec Boga, ale że całe życie może być na Jego łasce” – dodaje jedna z ewangelizatorek Ilona Czeszejko.

Młodzi wolontariusze przychodzą do danej miejscowości, potem adorują Najświętszy Sakramentu w kościele, a następnie wychodzą na plaże i deptaki, rozdają medaliki i ulotki, w których np. zapraszają ludzi na wieczór do kościoła. „Wieczorem odprawiamy Mszę św., dajemy świadectwa i jest nabożeństwo uzdrowienia” – opowiada ks. Siwiński.

Ilona Czeszejko przyznaje, że reakcje plażowiczów są przeróżne: od zdziwienia po radość. „Jeden z panów podbiegł kiedyś do nas i dziękował, że wreszcie Kościół katolicki wychodzi do ludzi na plaże, bo do tej pory spotykał się z innymi grupami wyznaniowymi, czy sektami. Sporadycznie zdarzają się też przypadki negatywnych reakcji, ale od razu znajdują się ludzie, którzy stają w naszej obronie” – opowiada Ilona.

„Ogromna modlitwa w kościołach i na plażach, głoszone tam słowo, sprawiają, że wiele osób się nawraca”- przekonuje ks. Siwiński.

Ewangelizacja nadmorska pierwszy raz odbyła się w 2009 roku. Brzegiem morza diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej szło wtedy zaledwie 17 osób.

W diecezji koszalińsko- kołobrzeskiej rozpoczęła się już ewangelizacja w parafiach wiejskich. Pierwszą odwiedzaną miejscowością jest Sławsko, gdzie do 8 lipca przebywać będzie zespół ewangelizacyjny, w skład którego wchodzą: ksiądz, alumni, siostry zakonne i osoby świeckie. Kolejne parafie to: Żydowo (7-15 lipca), Żelichowo (7-15 lipca), Świerzno (11-19 sierpnia), Dzierżążno (18-26 sierpnia), Świdwin-wioski (26 sierpnia – 2 września).

Pobyt zespołu ewangelizacyjnego, liczącego około 10 osób, trwa na jednej parafii 8 dni. „W tym czasie każdego ranka od godz. 7.00 prowadzimy kilkugodzinne katechezy dla dzieci, modlimy się razem z nimi, ale i wspólnie śpiewamy i bawimy. Każdego popołudnia odwiedzamy mieszkańców w domach, a następnie jest Eucharystia z procesją Eucharystyczną. Na zakończenie dnia ognisko z udziałem wszystkich mieszkańców i późnym wieczorem spotkanie z młodzieżą, które trwa do północy” – wyjaśnia KAI ks. Radosław Siwiński.

Kapłan podkreśla, że ewangelizacja wsi ma priorytetowe znaczenie dla biskupa diecezjalnego Edwarda Dajczaka. Dodaje jednocześnie, jak ważne jest to dla mieszkańców tych małych miejscowości. „Takie radosne wyjście naszego zespołu, z nadzieją głoszących Jezusa, dotyka ogromną liczbę ludzi. Ewangelizację tę prowadzimy już kilka lat i zauważamy, że przynosi ogromne owoce, widoczne także na niedzielnych Mszach św.” – uzasadnia.

„Dla wielu osób nasze wizyty w domach to okazja do tego, by się wyżalić, wypłakać, wypowiedzieć, a dla nas czas, by ich wysłuchać i się wspólnie pomodlić. Obserwuję, że te spotkania, nawet po kilku latach, zostają w ich sercach, bo trzeba dodać, że wracamy do tych miejscowości na rekolekcje w okresie Wielkiego Postu i Adwentu”- dodaje ks. Siwiński.

Ewangelizacji wsi w diecezji koszalińsko- kołobrzeskiej rozpoczęła się 30 czerwca i potrwa do 2 września.

alg / Koszalin

_______________________________

Tekst umieszczony dzięki współpracy z serwisem www.kai.pl