Kościelna wiosna – ukazał się wywiad z bp Grzegorzem Rysiem

0
2006

Mimo oznak zniechęcenia i kryzysu, Kościół trwa i żyje, choć pewne formy obumierają, za to odradza się dzięki małym wspólnotom – taki wniosek płynie z lektury wywiadu Krystyny Strączek z bp. Grzegorzem Rysiem. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Znak.

Kościół – główny bohater rozmowy – przechodzi dziś w Polsce ważne przeobrażenie. Wielu ludzi przystępuje do sakramentów bezrefleksyjnie, na mocy tradycji, jest już 60 proc. ludzi, którzy nie praktykują, chrześcijaństwo ulega wyjałowieniu. Ale też trwa, tyle że zmienia swoje oblicze, łącząc rzeczy stare z nowymi. Bp Ryś wypowiada się z wielkim szacunkiem o pobożności ludowej, mówi o potrzebie nowej ewangelizacji, przypomina, że Jan Paweł II użył tego zwrotu w czasie swojego pobytu w Mogile – Nowej Hucie w 1979. Papież uznał więc swą Ojczyznę za kraj misyjny.

Bp Ryś, opisując własne doświadczenia, zwraca uwagę, że najważniejszy dziś jest przekaz wiary w małych grupach, gdzie nie ma anonimowości i dostosowany jest do sytuacji egzystencjalnej wiernych. Takie wspólnoty kształtują najlepiej modlitwę, są bodźcem do stałego nawrócenia i formacji. Krakowski biskup pomocniczy opowiada o swoich spotkaniach z ruchami i stowarzyszeniami, szczególne miejsce poświęcając rdzennie polskiemu Ruchowi Światło-Życie, założonemu przez ks. Franciszka Blachnickiego. Jest z nim bp Ryś związany praktycznie od podstawówki, wiele mu zawdzięcza, a po latach kategorycznie stwierdza, że odegrał ogromną rolę dla chrześcijaństwa w Polsce, gdyż uformował nowy typ człowieka wierzącego. Żywy Kościół w Polsce zawdzięcza ruchowi oazowemu i jego założycielowi bardzo wiele. W wywiadzie mówi o znanych sobie świeckich ruchach, ale też o roli parafii, gdzie także wskazane jest tworzenie małych grup formacyjnych.

Wielkie bogactwo wspólnot kościelnych sprawia, że każdy ochrzczony ma szansę odkryć swoje miejsce w Kościele, wyczuć tętno wspólnoty. Bp Ryś nie wątpi, że nadchodzi wiosna Kościoła, więc na pytanie dziennikarki, czy nie boi się, że kościoły opustoszeją, a wypełnią się stadiony, cytuje pewnego rabina, że proroctwa socjologów kończą się tam, gdzie zaczyna ludzka wolność. Boi się on jedynie własnych grzechów, a to także w stopniu ograniczonym – bo zna Lekarza.

Rozmowę przeplatają świadectwa świeckich – małżeństwa, które od 30 lat jest na Drodze Neokatechumenalnej, dziennikarza i publicysty Wojciecha Bonowicza, związanego z Ruchem Wiara i Światło oraz Sylwestra i Elżbiety Szeferów, którzy byli w krakowskim duszpasterstwie akademickim ojców dominikanów i Odnowie w Duchu Świętym.

Bp Grzegorz Ryś, Krystyna Strączek, „Kościelna wiosna”, Wydawnictwo Znak, Kraków 2013

aw / Warszawa

____________________________________________

Tekst umieszczony dzięki współpracy z serwisem www.kai.pl