16 marca w siedzibie Arcybractwa Miłosierdzia w Krakowie odbyło się  kolejne spotkanie z cyklu „Kerygmat Miłosierdzia”. Nauczanie i świadectwo o sile Bożego miłosierdzia głosili członkowie wspólnoty „namARKA” oraz związany z nią biskup krakowski Grzegorz Ryś.

Członkowie wspólnoty dzielili się świadectwem doświadczenia Miłosierdzia w codziennych sytuacjach, a także silnego oddziaływania wspólnotowej modlitwy na ich życie. Jarosław Kotyza z grupy namARKA powiedział do zebranych: „W naszej wspólnocie któregoś dnia zostało nam dane zdanie, które powiedział Jan Paweł II, że świętość to dążenie do wysokiej miary zwyczajnego chrześcijaństwa. To jest wręcz nasz charyzmat: w naszej zwyczajności przeżywać chwile niezwykłe. Nauczyło nas to stawania przy drugim człowieku i wchodzenia w jego problem, by wspólnie na modlitwie udźwignąć ten ciężar”.

Inni członkowie wspólnoty opowiadali o tym, jak modlitwa przyjaciół i bliskich osób była dla nich wsparciem w trudnym momencie choroby dziecka lub zagrożenia ciąży. Tylko dzięki pewności, że w tej sytuacji nie są sami, oraz dzięki gorącej modlitwie innych osób, udało im się przetrwać trudności.

Podsumowując spotkanie bp Grzegorz Ryś odniósł się do czytania z Księgi Proroka Daniela o trzech młodzieńcach wrzuconych do rozgrzanego pieca. „Kluczem do zrozumienia tych czytań jest osoba Jezusa Chrystusa, doświadczenie tego, że jest przy Tobie Chrystus, uzdalnia Cię do tego bycia w piecu. Natomiast nam się wydaje, że zbawienie polega na tym, że On zgasi te płomienie. Nie, nie musi, myślę nawet, że częściej nie gasi. On zbawia inaczej: wchodzi z nami w sam środek ognia i wtedy ciebie ten ogień nie spali. (…) Jesteś w środku tego, co cię powinno zabić, a cię nie zabija. I nie dlatego, że jesteś twardziel, ale dlatego, że On jest przy Tobie.”

Zachęcając do głębokiego przeżycia Triduum Paschalnego bp zwrócił uwagę na wielkopiątkowy obrzęd adoracji Krzyża: „Nie całuje się krzyża wtedy z sentymentem, że całuję Pana Jezusa w poranione nogi. Ucałuj wtedy swój życiowy krzyż! (…) „To jest zbawienie: że jesteś w środku ognia i żyjesz. Powinno cię to zabić, a ty właśnie możesz powiedzieć, że «mam się dobrze». O to chodzi w wierze: o doświadczenie spotkania z Nim. Nie o wiedzę i światopogląd, On nam daje doświadczenie wolności i odkupienia.”

Organizatorami nowej odsłony prelekcji ewangelizacyjnych pod hasłem „Kerygmat Miłosierdzia” są: Krakowska Żegluga Pasażerska, Radio nowohuckie.PL i Fundacja nowohuckie.PL. Honorowy patronat nad spotkaniem objęli bp Grzegorz Ryś oraz pallotyńska parafia Matki Bożej Pocieszenia w Krakowie.