Kalwaria Pacławska: 25. Franciszkańskie Spotkania Młodych

0
1131
Logo 25. Franciszkańskich Spotkań Młodych

Łódź, Chrystus, krzyż, żagiel i jezioro – to elementy, znajdujące się w logo tegorocznego 25. Franciszkańskiego Spotkania Młodych (FSM), które odbędzie się od 22 do 28 lipca w Kalwarii Pacławskiej. Treść tych symboli ma oznaczać zaproszenie Chrystusa kierowane do współczesnego człowieka, aby znalazł ocalenie we wspólnocie, jaką jest Kościół. Organizatorzy spodziewają się około tysiąca uczestników.

Tegoroczne spotkanie organizowane jest pod hasłem „Projekt Mesjasz – Ocaleni”. Program wypełni wspólna modlitwa, dyskusje, koncerty, seanse filmowe i wykłady.

Symbolika logo 25. jubileuszowego spotkania przedstawia łódź, która w najstarszej symbolice chrześcijańskiej jest znakiem Kościoła, wspólnoty uczniów, Arki Noego – czyli ocalenia z wód potopu, a w Nowym Testamencie uciszenia burzy na Jeziorze Galilejskim.

W łodzi znajduje się Chrystus w aureoli chwały, uwielbiony, wraz z Nim bezpieczni uczniowie – w domyśle pomysłodawców – wszyscy ochrzczeni. Rozpięty żagiel – znak „Ruah” – tchnienia Ducha Świętego, zawieszony jest na maszcie – drzewie krzyża – znaku zwycięstwa, ocalenia i zbawienia. Napis wokół krzyża tłumaczymy: Jezus Chrystus Zwycięzca.

Napis „Ocaleni” – temat 25. spotkania, układający się w charakterystyczny kształt, ma również symbolizować wzburzone fale jeziora. Samo jezioro symbolizuje siły ciemności, grzechu i tego wszystkiego, co zagraża człowiekowi.

– Hasło „Ocaleni” nawiązuje do tego, że każdy człowiek jest zaproszony, aby w tej łodzi, jaką jest Kościół odnaleźć swoje miejsce – mówi o. Piotr Reizner, dyrektor Franciszkańskich Spotkań Młodych.
Autorami logo są: Adam Mamczur oraz br. Arkadiusz Żelechowski.

Z młodymi spotkają się m.in.: wokalista Paweł Kukiz, doradca rodzinny Jacek Pulikowski, dziennikarka TVN 24 i autorka książki „Wybieram życie” Brygida Grysiak, aktorzy Anna Seniuk i Edward Lubaszenko, kompozytor muzyki filmowej Michał Lorenc, muzyk Darek Malejonek, b. marszałek Sejmu RP Marek Jurek, kapelan więzienny ks. Tomasz „Dziki” Źwiernik i duszpasterz akademicki o. Adam Szustak OP.

pab / Kalwaria Pacławska

_______________________________

Tekst umieszczony dzięki współpracy z serwisem www.kai.pl