José Prado Flores: bez osobistego spotkania ze Zmartwychwstałym nie można ewangelizować

0
8245
Jose Prado Flores

Jeśli nie miałeś swojego Damaszku, jeśli nie przeżyłeś Pięćdziesiątnicy, jeśli nie przeszedłeś drogą do Emaus, to nie ewangelizuj, bo będziesz przekazywał swój głos, a nie Słowo Boże – powiedział José Prado Flores w czasie trwającego w Krakowie Forum Nowej Ewangelizacji.

Popularny ewangelizator wyjaśniał w Krakowie różnicę między pierwszym głoszeniem Ewangelii a katechezą. Zaznaczał, że do ewangelizacji nie trzeba nikogo namawiać, bo jeżeli czyjeś serce przeszył kerygmat, to głoszenie Dobrej Nowiny jest imperatywem.

„Kerygmat jest po to, żeby przeszywał serce. Jeśli tego nie robi, nie jest kerygmatem. Katecheza uświęca umysł przez prawdę. Jest skuteczna, ale jest czymś innym niż kerygmat. Ona umożliwia nam wzrastanie do obrazu Chrystusa. Ale żeby dojść do niego, trzeba się narodzić na nowo, a to dzieje się przez Słowo, które przeszywa serce” – wyjaśniał lider międzynarodowej sieci Szkół Ewangelizacji Świętego Andrzeja.

W wygłoszonym w Krakowie referacie „Kontekst i fazy głoszenia: Ewangelizacja, kerygmat i mistagogia. Ewangelizacja – katechizacja” ewangelizator z Guadalajary porównał pedagogię wiary do meczu piłkarskiego. Pierwszą połową jest kerygmat, drugą – katecheza. To jest ten sam mecz. W pierwszej połowie grają świadkowie, ewangelizatorzy, a w drugiej – nauczyciele. Ewangelizatorzy głoszą dobrą nowinę, nauczyciele – prawdę. W pierwszej grają ci, którzy mają doświadczenie zbawienia, w drugiej – ci, którzy mają wiedzę, jak wiara ma wzrastać.

José Prado Flores podzielił się wspomnieniami z obrad ubiegłorocznego Synodu Biskupów na temat nowej ewangelizacji, w którym uczestniczył. „Powiedziałem biskupom, żeby się nie martwili, bo mecz wygrywa się w drugiej połowie. Uśmiechnęli się. I za chwilę dodałem, że oni w tym meczu są trenerami i powinni w nim grać od początku do końca – jako świadkowie i jako nauczyciele wiary, bo nikt nie będzie dobrym trenerem, jeśli wcześniej nie był dobrym zawodnikiem” – powiedział. „A jeżeli drużyna piłkarska spada do drugiej ligi? Zmienia się trenera” – na te słowa prelegenta uczestnicy Forum zareagowali brawami.

„Nie chcę was zachęcać, żebyście ewangelizowali. Tych, którzy to przeżyli, nie trzeba namawiać.
Ale jeśli nie miałeś swojego Damaszku, jeśli nie przeżyłeś Pięćdziesiątnicy, jeśli nie przeszedłeś drogą do Emaus, to nie ewangelizuj, bo będziesz przekazywał swój głos, a nie Słowo Boże. Wtedy idź graj w drugiej połowie meczu” – przekonywał gość Forum pierwszego dnia.

José Prado Flores to urodzony w Meksyku teolog katolicki, biblista, lider i założyciel międzynarodowej sieci Szkół Ewangelizacji Świętego Andrzeja, pisarz, dziennikarz. Jest żonaty, ma czworo dzieci. Jest świeckim ewangelizatorem nauczającym w 52 krajach. Brał udział w XIII Sesji Zwyczajnej Synodu Biskupów poświęconej Nowej Ewangelizacji w październiku 2012 r.

Forum Ewangelizacyjne przebiega pod hasłem „Całą Ewangelię – Całe Ciało – Całemu światu”. Odbywa się w dniach 14-16 listopada w nowohuckiej Mogile – w miejscu, gdzie bł. Jan Paweł II użył po raz pierwszy (w 1979 r.) określenia „nowa ewangelizacja”. Bierze w nim udział ok. 1200 osób z całej Polski.

pra (KAI) / Kraków

 

____________________________________

Tekst umieszczony dzięki współpracy z serwisem www.kai.pl